Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Obcy latają samolotami?

Zgoda amerykańskiej agencji ds. komunikacji (Federal Communications Commission) na wykorzystywanie w lecących samolotach bezprzewodowych połączeń może spowodować powstanie takiego hałasu w eterze, że radioastronomowie będą musieli zrezygnować z poszukiwań pozaziemskiej inteligencji.

Komórki i sieci bezprzewodowe to stosunkowo nowa zmora radioastronomów. Jeszcze dziesięć lat temu protestowali oni przeciwko źle wyregulowanym pilotom do telewizorów i garaży oraz "nieszczelnym" mikrofalówkom.

Jak twierdzi Michael Davis, kierownik projektów w kalifornijskim SETI Institute, jeden pracujący telefon komórkowy może z odległości 160 kilometrów wygenerować promieniowanie o mocy, która będzie dziesięciokrotnie wyższa niż dopuszczalne promieniowanie tła.

Zdaniem Davisa jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie w samolotach mikroprzekaźnika (picocell), który będzie obsługiwał telefony znajdujące się na pokładzie i który do kontaktu z powierzchnią ziemi wykorzysta inną częstotliwość.

Więcej informacji: New Scientist