OECD naciska na wdrażanie IPv6

W swoim najnowszym raporcie pt.: "The Future of the Internet Economy" (Przyszłość internetowej gospodarki), przedstawiciele OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) ostrzegają przed zwlekaniem we wdrażaniu standardu IPv6. Powtarzają oni za innymi źródłami, że pula adresów dostępna w obecnie wykorzystywanym IPv4 skończy się w 2011 roku.

Co prawda można ją sztucznie zwiększyć korzystając szerzej z NAT-u, jednak to bardzo niedoskonałe rozwiązanie. Chociażby dlatego, że, jak wynika z dostępnych danych, aż nawet 30% wydatków na IT, które ponoszą przedsiębiorstwa, jest ponoszonych przez niedoskonałości wykorzystania NAT. Jest to więc rozwiązanie kosztowne i czasochłonne.

OECD potwierdza tylko to, co niedawno przypomniał koncern Google. "Technologie takie jak NAT oferują tymczasowe rozwiązanie, ale komplikują strukturę Internetu, blokują rozwój nowych aplikacji i działają wbrew otwartym podstawom sieci" - stwierdzili przedstawiciele wyszukiwarkowego giganta. "Współczesne systemy operacyjne, takie jak Windows Vista, Mac OS X i Linux zapewniają bardzo dobrą obsługę IPv6. Mamy nadzieję, że rozpowszechnienie się IPv6 jest tylko kwestią czasu" - dodał rzecznik koncernu.