Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

O2.pl zamierza uruchomić telefonię internetową

W przeciągu miesiąca właściciel portalu o2.pl i komunikatora Tlen zamierza wystartować z komercyjnymi usługami głosowymi przez internet. Usługi mają być nawet kilka razy tańsze niż u tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych. Telefonia internetowa o2.pl to wynik współpracy z alternatywnym operatorem telekomunikacyjnym. Do tego typu usług przygotowują się również inne portale. Interia planuje uruchomienie usług VoIP w przyszłym roku.

O2.pl zamierza uruchomić telefonię internetową
Jak poinformował nas Jacek Świderski, członek zarządu o2.pl, rozmawiając z nami właśnie przez Tlenofon, ceny rozmów wykonywanych przez komunikator będą kilkakrotnie niższe niż u tradycyjnych operatorów, w tym TP S.A. I tak połączenie lokalne i międzystrefowe będzie kosztowało ok. 10 groszy netto za minutę. Ceny połączeń z numerami komórkowymi będą nie większe niż 80 groszy za minutę (być może 60 groszy). Przez Tlenefon będzie można dzwonić również za granicę i zza granicy. Minutowy koszt takiego połączenia wyniesie ok. 30 groszy.

Użytkownik będzie mógł zakupić publiczny numer telefonu, co pozwoli mu na wykonywanie i odbieranie połączeń do i z sieci stacjonarnych oraz komórkowych. Wykupienie takiego numeru to koszt 5 zł miesięcznie. Dzwonienie przez internet będzie jednak możliwe również bez posiadania takiego numeru.

"Przez Tlenofon będzie można dzwonić bez względu na miejsce, w jakim się użytkownik będzie znajdował" - podkreślił Jacek Świderski, koordynator całego projektu - "Najważniejszy jest dostęp do internetu."

Jak się dowiedzieliśmy, usługa jest już po fazie testów technicznych. W tej chwili trwają prace nad zmianą interfejsu oraz przygotowaniem serwisu WWW.

W ofercie Tlenofonu dostępny będzie również: faks, poczta głosowa oraz prezentacja numeru. "Faks już działa, ale na razie jedynie w strefie warszawskiej" - podkreślił Jacek Świderski.

Jak projekt wejdzie w życie, będzie to z pewnością mocne uderzenie w tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych, których stawki za połączenia będą kilkakrotnie wyższe.

"Chcemy z usługą ruszyć w ciągu najbliższego miesiąca" - powiedział Michał Brański, członek zarządu o2.pl - "Czy to będzie rewolucja na rynku? Zobaczymy"

O planach telefonii internetowej wspominała również Interia.pl. Jacek Pasławski, prezes portalu, zaznacza, że portal chce zaoferować taką usługę, ale dopiero w przyszłym roku. Takie rozwiązania są również w polu zainteresowań Onetu i Wirtualnej Polski.

"Wirtualna Polska zainteresowana jest obszarem szeroko rozumianej telefonii, w tym VoIP, usługami dla użytkowników telefonii komórkowej oraz usługami preselekcji" - poinformowała nas Katarzyna Halicka, rzecznik prasowy WP.pl - "Jesteśmy w trakcie negocjacji z partnerami w powyższych zakresach, niejednokrotnie na etapach bardzo zaawansowanych. Już w najbliższych dniach udostępnimy użytkownikom atrakcyjną usługę opartą na VoIP, która niewątpliwie będzie konkurencyjna wobec zapowiadanego produktu o2. Szczegóły przedstawimy niebawem."

Przedstawiciele Onetu nie chcą podać żadnych szczegółów o ich pracach nad VoIP.

Wiadomo tyle: ani Interia ani Onet nie wyrażają chęci wznowienia negocjacji z Gadu Gadu. Zarówno Jacek Pasławski, szef Interii jak i Łukasz Wejchert, prezes Onetu podkreślali, że cena zakupu tego produktu była za wysoka.