Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

O2.pl w TOP 5 ulubionych skrzynek spamerów

Darmowe konta e-mail oferowane przez portal o2.pl znalazły się na czwartym miejscu niechlubnej listy najczęściej wykorzystywanych przez spamerów na świecie. Po takich gigantach jak yahoo.com, hotmail.com, msn.com. Skarżą się użytkownicy, skarży się zarząd o2.pl.

O2.pl w TOP 5 ulubionych skrzynek spamerów
Według badań przeprowadzonych w marcu przez Commtouch Software Ltd., firmę dostarczającą narzędzi antyspamowych, spam ma się świetnie. Szczególnie w skrzynkach tak popularnych, dużych i darmowych serwisów pocztowych jak Yahoo czy Hotmail. Mało kto spodziewałby się, że w pierwszej piątce znajdzie się polskie o2.pl. Jednak 3 mln 560 tys. użytkowników dotlenionej poczty to łakomy kąsek dla rozsyłaczy śmieci.

O2.pl w TOP 5 ulubionych skrzynek spamerów

Domeny najczęściej wykorzystywane przez spamerów

Blokada broń jedyna

Jak komentuje ten fakt Jacek Świderski, członek zarządu o2.pl Faktem jest, że nasza poczta rośnie jak na drożdżach i jest to jeden z największych darmowych systemów pocztowych na świecie. Jesteśmy też jednym z nielicznych serwisów dających bezwarunkowo tak duże skrzynki. Nie wiem też czy z wyników tego raportu się smucić czy cieszyć. Przy tej popularności kont spam jest wciąż zjawiskiem marginalnym. Choć oczywiście z nim walczymy.

Spam jest utrapieniem użytkowników poczty - do o2.pl napływa kilka skarg dziennie. Jest to jednak również utrapienie firm świadczących usługi pocztowe. Oprócz użytkowników cierpimy też my - płacąc niepotrzebnie za łącza i dodatkowe serwery. Ten punkt widzenia podziela Oren Drori, Director of Product Marketing z Commtouch, firmy, która przeprowadziła badania. Yahoo czy o2.pl są ofiarami a nie spamerami - podkreśla.

Jak wygląda walka? Naszą najskuteczniejszą bronią jest blokowanie kont spamerom i to oczywiście robimy. Pamiętać jednak należy, że dziennie zakłada się na o2 ponad 10 tys. kont. - zaznacza Jacek Świderski.

Dla policji spam nie istnieje

Blokowanie kont spamerom to tak naprawdę jedyna broń. Policja niechętnie zajmuje się przestępstwami w sieci. Zgłosiliśmy kilka najostrzejszych przypadków na policję w tym roku, ale niestety przyszło już jedno umorzenie, a reszta się spraw się przeciąga. Mimo to nie popuszczamy. Za dużo nas to kosztuje. Bardzo bym chciał, żeby policja i prokuratura traktowała ten problem poważniej. - wyjaśnia Jacek Świderski. Dodaje - Wysyłamy też dużo zgłoszeń do TPSA, bo to z ich sieci najczęściej spamują.

Nie jest winą o2.pl, że z jego kont rozsyłane jest 1,7 % światowego spamu. Ukarani powinni być spamerzy, nie usługodawca, z którego poczty korzystają. Nie ma lepszego sposobu na walkę ze spamem jak karanie spamerów - podkreśla Jacek Świderski członek zarządu o2.pl.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.