O losie systemu Windows będzie decydował jego wróg

Sąd wyznaczył na eksperta w postępowaniu antymonopolowym przeciwko Microsoftowi profesora Lee Hollara z Uniwersytetu Utah, który już wcześniej występował w sprawach przeciw producentowi systemu Windows.

Sędzia Colleen Kollar-Kottely prowadząca sprawę zdecydowała, że w celu sprawdzenia zapewnień Microsoftu o niemożności rozłączenia systemu Windows z przeglądarka IE potrzebna jest ekspertyza niezależnego fachowca. Wybór padł na osobę profesora Lee Hollara, który wcześniej występował już jako ekspert w sprawach antymonopolowych przeciw Microsoftowi m.in. Caldery i zyskał sobie w firmie z Redmond opinię zawodowego eksperta anty-Microsoft-owego. Zdaniem Microsoftu, Hollar m.in. złamał umowę o poufności podczas badania kodu oprogramowania Windows w trakcie tych wcześniejszych spraw.

O ujawnienie kodu źródłowego Windows wnosili prokuratorzy reprezentujący 9 stanów, które w postepowaniu antymonopolowym nie podpisały ugody z firmą z Redmond. Prokuratorzy chcą, by Microsoft sprzedawał „gołą” wersję Windows bez dodatkowego oprogramowania jak IE czy odtwarzacz multimedialny.