O czym rozmawiano podczas ataku na WTC

Serwis Wikileaks opublikował wiadomości przesyłane za pośrednictwem pagerów podczas ataków na World Trade Center we wrześniu 2001 r. W sumie udostępniono ponad pół miliona wiadomości.

Wśród ujawnionych wiadomości znalazły się zarówno te przesłane przez osoby prywatne, jak też służby zajmujące się akcja ratunkową. Wikileaks nie sprecyzował jednak kto jest nadawcą poszczególnych wiadomości.

Według przedstawicieli serwisu opublikowane komunikaty są oryginalne, choć nie potwierdziły tego służby zaangażowane wówczas w akcję ratunkową, jak miała miejsce po ataku.

Wiadomości jest w sumie 573 tys. - Wikileaks otrzymała je anonimowo kilka tygodni temu. Nie wszystkie poruszają tematy związane z atakiem, choć wiele z nich wysłały osoby, które poszukiwały swoich bliskich.

Pochodzące z pagerów komunikaty, dostępne są na specjalnej podstronie Wikileaks - "9/11 tragedy pager intercepts". Pierwszą opublikowaną wiadomość nadano na 5 godzin przed atakiem, ostatnia dobę po ataku. Wikileaks rozpoczął publikowanie wiadomości dokładnie o godzinach w których zostały nadane 8 lat temu. Równocześnie Wikileaks rozpowszechniał je za pośrednictwem Twittera.

Wikileaks zdecydował się na opublikowanie przejętych z pagerów wiadomości po to, by jak stwierdził rzecznik serwisu, pomóc w stworzeniu pełnego obrazu tego, co wydarzyło się w Nowym Jorku w 2001 r.

W wyniku ataku na wieże World Trade Center zginęło prawie 3 tys. osób.

Wikileaks jest serwisem specjalizującym się w anonimowym publikowaniu ważnych dokumentów, które wyciekły z organizacji, firm organizacji religijnych. Na łamach uruchomionej w 2006 r. witryny opublikowano już ponad milion dokumentów.

źródło: BBC