Nowy stary iPhone, czyli iPhone 3G

iPhone, jak łatwo było przewidzieć, stał się jednym z hitów ubiegłego roku i znacząco przyczynił się do wzrostu cen akcji firmy Steve'a Jobsa. Fani Apple docenili design, prostotę obsługi i estetykę urządzenia, przeciwnicy zarzucali podstawowe braki w funkcjonalności. W piątek, 11 lipca, niemal dokładnie rok po premierze pierwszej generacji iPhone'a ruszyła sprzedaż drugiej wersji tych telefonów (lub jak kto woli - smartfonów). Tym razem Apple stoi przed zadaniem znacznie trudniejszym - użytkownicy wiedzą już, co w iPhone'ie piszczy i trudniej będzie ich namówić do zakupu tego urządzenia. Tym bardziej, że obok oczywistych udoskonaleń Apple po raz kolejny pominęło ważne, wydawałoby się, funkcje.

iPhone 3G oficjalnie debiutuje w piątek w 22 krajach na całym świecie - wydarzeniu temu podobnie, jak przed rokiem, towarzyszą kolejki chętnych do nabycia urządzenia, ustawiających się przed salonami operatorów na kilka dni przed premierą. Jak wiadomo, podstawową różnicą pomiędzy pierwszą a drugą generacją iPhone'ów jest obecność w nowych urządzeniach obsługi sieci 3G, pozwalającej na szybszy transfer danych niż ten oferowany w technologii EDGE. Jak przekonuje AT&T, operator, w ofercie którego telefon dystrybuowany jest w Stanach Zjednoczonych, przeciętna prędkość pobierania danych ma wynosić 1,4 Mb/s, a nie, jak w starszych modelach, od 75 do 135 kb/s.

Realna możliwość korzystania z sieci mobilnych trzeciej generacji zależeć będzie od lokalizacji geograficznej. W krajach bogatszych, o rozwiniętej infrastrukturze telekomunikacyjnej iPhone z pewnością będzie mógł zaprezentować pełnię swoich możliwości. W Polsce w zasięgu sieci 3G można znaleźć się z pewnością na terenie większych aglomeracji miejskich, w niektórych mniejszych miejscowościach lub w okolicy dużych arterii komunikacyjnych, a operatorzy czynią dalsze starania, aby ten stan rzeczy poprawić.

Nowy stary iPhone, czyli iPhone 3G

iPhone 3G

iPhone 3G charakteryzuje się nieznacznie zmodyfikowanymi gabarytami - jest lżejszy i cieńszy od poprzednika. Ze specyfikacji technicznej urządzenia wynika, że wydłużył się maksymalny czas rozmowy, jaką można przeprowadzić - w nowym iPhone'ie ma on wynieść do 10 godzin w sieci 2G oraz do 5 godzin w sieci 3G (czas czuwania ma sięgać aż 300 godzin). Za pośrednictwem technologi HSDPA będzie można przeglądać zasoby Internetu przez 5 godzin, a korzystając z modułu Wi-Fi - o godzinę dłużej. Jeżeli chodzi o funkcje multimedialne urządzenia, to będzie na nim można słuchać muzyki przed 24 godziny i oglądać filmy przez 7 godzin. Pierwsze telefony oferowały możliwość rozmowy przez 8 godzin, 250 godzin w trybie czuwania, 6 godzin korzystania z Internetu oraz podobne czasy odtwarzania materiałów multimedialnych. W urządzeniu zastosowano też nowe głośniki, oferujące czystszy dźwięk oraz wyższy poziom głośności przekazywanych połączeń oraz odtwarzanej muzyki.