Nowy społecznościowy serwis ogłoszeniowy Agory

Agora szykuje alternatywny, czy raczej komplementarny dla własnego Aaaby.pl, serwis ogłoszeniowy. Pod adresem Dwukropek.pl można już podejrzeć jego wersję testową. Dwukropek umożliwia darmową publikację ogłoszeń w 21 określonych regionach kraju i 9 głównych kategoriach tematycznych. W zamierzeniu pomysłodawców zbudują go sami internauci - tak jak sami zbudowali Craigslist. Przyjazny interfejs i proste mechanizmy publikacji to jego główne atuty. Jaki jest jego biznesowy sens?

Nowy społecznościowy serwis ogłoszeniowy Agory
Domena dwukropek.pl została zarezerwowana niewiele ponad miesiąc temu. Tego samego dnia Agora zarezerwowała też domenę europejska dwukropek.eu. Serwis w wersji beta wystartował 10 sierpnia br.

Dwukropek.pl umożliwia bezpłatne publikowanie przez internautów ogłoszeń opatrzonych zdjęciami. Bezpośrednią inspiracją ewidentnie był dla Agory Craigslist.org, ikona Web 2.0, serwis ogłoszeń i forów dyskusyjnych założony przez Craiga Newmarka.

Maciej Wicha, dyrektor ds. Serwisów Informacyjnych i Społecznościowych w portalu Gazeta.pl wyjaśnia dla nas jego genezę - Serwis powstał w efekcie dużej popularności forum "Oferty" wyodrębnionego wcześniej z Forum Gazety.pl. Duża popularność tego forum, czyli ponad 130 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie, skłoniła Gazetę.pl do stworzenia nowego, odrębnego serwisu, dedykowanego specjalnie dla potrzeb ogłoszeniowych internautów.

W Dwukropku.pl wydzielono więc część postów z Forum Gazety. Przejrzysta nawigacja serwisu i uporządkowanie ofert z uwzględnieniem podziału na miasta pozwalają łatwo dotrzeć do poszukiwanych ogłoszeń. Do niektórych kategorii ogłoszeń internauci mogą dodawać zdjęcia. Umieszczenie ogłoszenia wymaga przejścia jedynie czterech kroków.

Serwis jest dostępny zarówno dla zalogowanych, jak i nie zalogowanych użytkowników. Użytkownicy, którzy się nie zalogują nie mają możliwości późniejszej edycji lub usunięcia ogłoszenia. Regulamin serwisu w &8 informuje, że ogłoszenia internetowe zamieszczane na Dwukropek.pl nie mogą zawierać odnośników do serwisów internetowych udostępniających giełdy internetowe oraz innych serwisów wymagających od użytkowników uiszczania opłat z tytułu korzystania z tych serwisów.

W dziale Pomoc jest już informacja o planowanej funkcjonalności: "Twój Dwukropek". Ma to być strona umożliwiająca zarządzanie ogłoszeniami. Można na niej zobaczyć listę swoich ogłoszeń, usuwać je i edytować. Strona ma być dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Z punktu widzenia użytkowników, którzy będą tam zamieszczać ogłoszenia, jest to atrakcyjna propozycja. Jakie będą jednak korzyści Agory z wprowadzenia tego serwisu? Czy na Dwukropku będą sprzedawane reklamy? - odpowiada nam Maciej Wicha:

Nowy społecznościowy serwis ogłoszeniowy Agory

Maciej Wicha, dyrektor ds. Serwisów Informacyjnych i Społecznościowych Gazeta.pl

Dwukropek.pl powstał z myślą o ułatwieniu internautom publikowania ogłoszeń i docierania do poszukiwanych ofert. Mamy nadzieję, że nasi użytkownicy ciepło przyjmą nową propozycję i że wokół Dwukropka powstanie wkrótce silna społeczność, również lokalna. Kierunek rozwoju serwisu będą wyznaczać jego użytkownicy - będziemy się pilnie przyglądać rozwojowi społeczności i starać się zaspokoić jej nowe potrzeby.

Regulamin Dwukropka.pl nie pozostawia watpliwości, co do źródeł jego przyszłego finansowania - Agorze przysługuje wyłączne prawo publikacji na stronach Serwisu Dwukropek.pl reklam wszelkiego rodzaju podmiotów, produktów lub usług - w zakresie, formie i terminach przez nią określonych. Wpływy z tytułu publikacji reklam na stronach Serwisu Dwukropek.pl przysługują wyłącznie Agorze.

Jak nas poinformowała Magdalena Rówińska, specjalista ds. PR portalu Agory, ze wszystkich społecznościowych serwisów Gazety.pl, według danych audytu site-centric za miesiąc lipiec 2006, korzysta obecnie 3,38 mln unikalnych użytkowników. Serwisy takie jak Forum (forum.gazeta.pl), Blox (blox.pl), czy Gwar (gwar.pl) łącznie odnotowują miesięcznie 204 mln odsłon. Ze względu na cykl publikacji wyników Megapanel PBI/Gemius nie możemy danych dla tych serwisów przytoczyć według standardu badań internetu. Poniższy wykres przedstawia dane dotyczące liczby użytkowników (real users) dla serwisów ogłoszeniowych w kategorii "różne" drzewka Megapanelu.

Nowy społecznościowy serwis ogłoszeniowy Agory

Dwukropek.pl