Nowy pomysł na P2P

Przedstawiciele stowarzyszenia Content Reference Forum, którego głównym zadaniem jest opracowanie optymalnej metody dystrybuowania płatnych materiałów w Internecie, zaprezentowali wczoraj założenia nowego systemu wymiany danych w Sieci, który miałby powstać w oparciu o P2P.

Do Content Reference Forum należą m.in. Microsoft, Universal Music, ARM Holdings, Macrovision, Nippon Telegraph and Telephone oraz VeriSign. Stowarzysznie powstało w marcu 2003 r.

Zaprezentowana przez CRF w środę nowa koncepcja dystrybuowania plików (audio, wideo, oprogramowania) w Internecie, zakłada m.in. wykorzystanie do tego celu tak popularnych dziś sieci peer-to-peer. Przedstawiciele CRF chcą jednak, żeby w przyszłości przedmiotem wymiany nie były nielegalne pliki, lecz jedynie odnośniki do tychże plików, które sa dostępne w legalnych serwisach. Z tychże serwisów możliwe będzie szybkie pobieranie wybranych materiałów - oczywiście, odpłatnie.

Przedstawiciele CRF mówią, że ceny plików dystrybuowanych w ten sposób będą się zmieniały dynamicznie, w zależności od popytu na dane materiały. Możliwe będzie również stosowanie różnych rabatów - np. dla pierwszych użytkowników, którzy zakupią dany plik. Niestety, nie wiadomo, kiedy założenia opracowane przez CRF mają szansę zostać wprowadzone w życie.