Nowy Firefox coraz bliżej

Mozilla Foundation udostępniła drugą wersję alfa przeglądarki Firefox 1.1. Póli co oznaczono ją nazwą kodową "Deer Park". Już w tak wczesnej wersji widać, że nowy Firefox przyniesie kilka znaczących zmian.

Udostępniona wersja nosi oznaczenie "Alpha 2" i choć do ukazania się finalnego produktu jeszcze długa droga, to warto chyba przyjrzeć się, nad czym pracują twórcy coraz popularniejszego ostatnio konkurenta Internet Eksplorera.

Wiadomo już, że aktualizacja Firefoksa 1.1 nie będzie wymagała pobierania całej nowej wersji, ale będzie się odbywała poprzez ściągnięcie tylko małej 'paczki' z poprawkami. Funkcja ta, pomimo, że została już zaimplementowana do programu, jest jeszcze wyłączona, ale, jak obiecują twórcy programu, zostanie niedługo odblokowana do testów. Oprócz tego wśród znaczących zmian w nowej wersji znajdziemy między innymi:

- nową funkcję - Fastback - przyspieszającą działanie przycisków "Poprzednia, następna strona". Witryny będą składowane w pamięci operacyjnej w celu szybszego wyświetlania;

- możliwość zmiany kolejności zakładek za pomocą mechanizmu drag-and-drop;

- ulepszone blokowanie wyskakujących okienek;

- lepsze wsparcie dla MacOS X, a między innymi kreator migracji z przeglądarki Safari, czy lepszą integrację z warstwą prezentacyjną systemu - Aqua;

- oraz kilka poprawek dotyczących bezpieczeństwa.

Więcej informacji