Nowy DSL w TP SA

Telekomunikacja Polska poinformowała dziś oficjalnie o wprowadzeniu do oferty nowej usługi dostępu do Internetu w technologii DSL. Wkrótce ma zostać opracowana wersja usługi dla użytkowników indywidualnych, która według zamierzeń TP S.A. „przejmie” użytkowników SDI.

Dziś TP S.A. poinformowało oficjalnie o wprowadzeniu nowej usługi dostępu w technologii DSL; od początku czerwca podstawowe informacje na temat oferty były już do obejrzenia w serwisie internetowym operatora. Usługa jest skierowana do klientów biznesowych, wkrótce rozwiązanie zostanie zmodyfikowane pod kątem użytkowników indywidualnych. Dostęp jest oferowany w dwóch opcjach. Oferta jest realizowana poprzez ADSL o przepustowości 512 kbit/s do abonenta i 128 kbit/s od klienta lub 1 Mbit/s od klienta i 256 kbit/s od klienta. Koszt instalacji wynosi 799 zł (+ VAT), a miesięczny abonament to 299 zł. W drugim wariancie instalacja kosztuje 849 zł, a miesięczny abonament 649 zł.

Usługa obejmuje stały adres IP (usługi internetowe mogą być dostępne w sieciach wewnętrznych firmy użytkownika), pakiet e-security (podstawowe metody zabezpieczania przed próbami niepowołanego dostępu z sieci Internet), pakiet bezpieczeństwa sieciowego (opcja), przestrzeń dyskową na konta pocztowe i strony internetowe w domenie firma.internetdsl.pl, możliwość konfiguracji indywidualnego profilu usługowego, przeniesienie instalacji w przypadku zmiany siedziby firmy użytkownika, funkcjonalność routera z translacją adresów NAT (opcja).

W pierwszej kolejności nowa usługa dostępna będzie w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Szczecinie, Grudziądzu, Toruniu, Bydgoszczy oraz Rybniku.

Według informacji TP S.A. ma być ona dopełnieniem obecnej „oferty usług masowych, jak np. Neostrada” i biznesowych, świadczonych za pośrednictwem POLPAK. Jej odbiorcami mają być więc średniej wielkości firmy. Przypomnijmy, że obecnie w najtańszej wersji (256 kB do klienta), z samodzielnym zainstalowaniem, usługa Neostrada kosztuje 266 zł miesięcznie plus jednorazowo 42,3 zł za przetestowanie wypożyczonego przez TP S.A. sprzętu. Nowa, zapowiadana właśnie wersja usługi czeka jeszcze według informacji rzecznika Witolda Rataja, rzecznika TP S.A. na zatwierdzenie w URTiP. Jej szczegóły mają być na tyle atrakcyjne cenowo i technicznie, żeby spowodować szybki wzrost użytkowników Neostrady. „Nowa oferta w Neostradzie będzie stwarzała szansę na przyciągnięcie znacznie większej liczby użytkowników. Ponadto liczymy, że „przesiądzie się na nią” znaczna część obecnych klientów SDI. Naszym założeniem jest, aby SDI trafiło teraz raczej na tereny poza metropoliami, na obszary słabo zurbanizowane. Mogę powiedzieć, że oferta cenowo będzie porównywalna z SDI, oczywiście przy znacznie bardziej interesujących parametrach technicznych. ” – stwierdził Witold Rataj.