Nowości czyli spory w pf.pl

300 tysięcy posiadaczy adresów pocztowych w domenie pf.pl musi przejść procedurę odświeżania konta, aby nie stracić zawartości swojej dotychczasowej skrzynki. Wszystko przez konflikt między Panoramą Internetu a firmą Eniro.

Na stronie firmy można się dowiedzieć, że aby zachować po 14 marca dotychczasowy adres poczty w domenie pf.pl, obejmującej również rozszerzenia: super.pf.pl, biz.pf.pl i randki.pf.pl oraz przenieść zawartość skrzynki do nowego sytemu pocztowego przygotowywanego przez Eniro należy zaakceptować nowy regulamin i wprowadzić dane, które umożliwią identyfikację użytkownika poczty.

Spóźnialscy po 14 marca będą mieli dostęp do danych z dotychczasowej skrzynki za pośrednictwem operatora Marka Stefaniaka. Nie udało nam się dowiedzieć, na czym jego pośrednictwo ma polegać.

W komunikacie prasowym przygotowanym przez Rafała Wysockiego czytamy skąd te komplikacje: Powstała sytuacja jest wynikiem toczącego się sporu z partnerem Panoramy Internetu - firmą Eniro. Konflikt dotyczy eksploatacji domeny pf.pl.

Według przedstawiciela Panoramy Internetu, firma od ponad pięciu lat samodzielnie i wyłącznie świadczy usługi poczty elektronicznej w domenie pf.pl. Jest jedynym właścicielem i twórcą systemu poczty elektronicznej. System obsługuje przeszło 300 tys. kont pocztowych.

Oto wersja konfliktu przedstawiona przez Panoramę Internetu PI złożyła będącej dysponentem domeny Eniro propozycje odkupienia domeny lub chociażby umożliwienia dalszego jej wykorzystywania przez PI dla dobra wszystkich użytkowników. Na kolejną już propozycję w tym zakresie nie uzyskaliśmy dotychczas odpowiedzi.

Nie mając 100 % pewności co do możliwości dalszego dysponowania przez nas dotychczasową domeną pf.pl, podjęliśmy działania zabezpieczające naszych użytkowników przed utratą ich poczty poprzez zdublowanie systemu pocztowego pod należącą do nas domeną epf.pl.

Wszystkim dotychczasowym użytkownikom poczty, zapewniamy w nowej domenie jej pełną, dotychczasową funkcjonalność i jakość zgodną z ISO 9001:2000.

Panorama Internetu nie chce się wypowiadać na temat podłoża sporu, ani racji moralnych i prawnych stron. PI zarzuca Eniro, stosowanie nieodpowiedniej stylistyki w dyskusji, co wyklucza współdziałanie z Panoramą Internetu.

Eniro Polska na 17 marca zapowiada seans prasowy. Być może przedstawi wówczas oficjalne stanowisko.

Nowa poczta w domenie pf.pl będzie mieć pojemność 50 MB i wyposażona ma być w zabezpieczenia antyspamowe i antywirusowe. Poprawić ma się też interfejs. Sam portal pf.pl od 15 marca zaoferuje również nową zintegrowaną wyszukiwarkę oraz nowe funkcjonalne mapy.

Aktualizacja: 15 marca 2005 10:50

Poniżej zamieszczamy treść informacji prasowej, jaką otrzymaliśmy od przedstawiciela Panoramy Internetu

Portal Panorama Firm pod nową domeną www.epf.pl. Koniec współpracy Panoramy Internetu i Eniro.

Z dniem dzisiejszym (wtorek, 15 marca 2005 r.) Zarząd Panoramy Internetu podjął decyzję o opublikowaniu zasobów portalu Panorama Firm w nowej domenie www.epf.pl. Pod nową domenę zostały przeniesione wszystkie dotychczasowe funkcjonalności liczącego ponad 300 tys. stron portalu oraz pełen system poczty elektronicznej dotychczas obsługujący portal Panorama Firm.

Użytkownicy znajdą tam wszystkie znane im dotychczas treści i produkty dostępne dla społeczności Panoramy Firm wraz z wszystkimi dotychczasowymi zasobami. Portal ponadto utrzyma dotychczasowy biznesowy profil. Planowana jest również integracja z wyszukiwarką Gooru.pl i serwisami konsumenckimi Anonser.pl i GlobalAnonser.pl

W Portalu stopniowo zostaną wprowadzone zmiany i unowocześnienia. Panorama Internetu gwarantuje użytkownikom Portalu utrzymanie dotychczasowego poziomu i dalsze prace nad rozbudową i unowocześnianiem produktu. W związku z powyższym Panorama Internetu poszukuje partnerów zarówno w dziedzinie dostarczania treści wzbogacających serwisy, jak też partnerów handlowych.

W związku z dotychczasowymi działaniami deziformacyjnymi prowadzonymi przez przedstawicieli Eniro Polska sp. z o.o. chcielibyśmy poinformować że:

Wyłącznym podmiotem praw do portalu internetowego PF.PL jest Panorama Internetu, a w szczególności, między innymi:

- Właścicielem i twórcą systemu poczty elektronicznej przeszło 300 tys. kont z domeną pf.pl jest Panorama Internetu.

- Właścicielem i twórcą obecnej w Portalu Platformy Handlu Elektronicznego Panorama e-commerce jest Panorama Internetu.

- Właścicielem i twórcą systemu wyszukiwawczego "Panorama Firm" jest Panorama Internetu.

- Właścicielem nazewnictwa serwisów Portalu PF.PL jest Panorama Internetu.

W dotychczasowym Portalu Panorama Firm (www.pf.pl) Eniro Polska sp. z o.o. było jedynie: Dysponentem domeny oraz współwłaścicielem praw do bazy danych publikowanej w Internecie pod nazwą Panorama Firm.

Pomimo konieczności przeniesienia działalności Portalu do nowej domeny celem zapewnienia ciągłości, Panorama Internetu nie rezygnuje z dochodzenia swoich praw do portalu PF.PL, jego renomy jak i wszystkich jego poszczególnych elementów, które zbudowała.