Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nowi gracze na rynku muzyki online

Najpopularniejszy obecnie muzyczny sklep internetowy - iTunes - zyskuje coraz to nowych konkurentów. Do grona firm oferujących sprzedaż nagrań muzycznych przez Internet dołączyły dwie kolejne - Virgin i HMV.

W przeciwieństwie do iTunes, gdzie opłata pobierana jest za każdy utwór czy album osobno, w serwisach online Virgin i HMV wprowadzono subskrypcyjny system opłat za dokonywane zakupy. Miesięczna opłata za korzystanie z obu serwisów to 14,99 funta. Większość utworów nabywanych pojedynczo ma kosztować 79 pensów. HMV zapowiada, że będzie proponować firmom płytowym możliwość sprzedaży nowości płytowych po niższych cenach - ma to przyciągnąć większą liczbę klientów.

Użytkownicy obu sklepów będą mogli zapisywać zakupione nagrania na dyskach swoich przenośnych odtwarzaczy - nie dotyczy to jednak odtwarzacza iPod.

Na światowym rynku muzycznym, sprzedaż muzyki przez Internet sięga poziomu 5 % ogólnej liczby sprzedawanych nośników z muzyką. W Wielkiej Brytanii poziom ten jest jeszcze niższy - wynosi zaledwie 2 %. Być może dzięki otwartym właśnie sklepom uda się go zwiększyć. Nie zanosi się jednak - na razie - na to, aby ktokolwiek mógł zdetronizować iTunes...

W sklepie Virgin zakupów mogą na razie dokonywać jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przed opłaceniem subskrypcji można skorzystać z 14-dniowej ofery "free trial" i pobierać pliki za darmo.

Więcej informacji: HMV, Virgin.