Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nowe przetargi na radiowy internet

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty jeszcze przed wyborami chce ogłosić 317 przetargów powiatowych na częstotliwości 3,6 -3,8 GHz, niezbędnych do budowy bezprzewodowych sieci dostępowych. Beneficjantami, organizowanych przez URTiP przetargów na tzw. powiatowe częstotliwości, staną się bezsprzecznie samorządy lokalne, o ile będą potrafiły współdziałać z biznesem na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.

W innym przypadku częstotliwości te kupią niechybnie najwięksi gracze rynkowi. Zainteresowanie przetargami wyraziły już - poprzez udział w ogłoszonych przez prezesa URTiP konsultacjach społecznych nad ich założeniami - m.in. Centertel, Polkomtel i Telekomunikacja Polska.

Przetargi Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty są bowiem wyścigiem o unikalne dobro naturalne, jakie stanowią wolne częstotliwości radiowe - w tym konkretnym przypadku doskonale nadające się do budowy szerokopasmowych sieci dostępowych w technologii WiMAX, która dopiero wchodzi na rynek. Z punktu widzenia samorządu lokalnego są ostatnią szansą na pobudzenie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej i zapobieżenie wykluczeniu cyfrowemu (Digital Divide).

URTiP nie wskazał w warunkach przetargu wyraźnych preferencji dla samorządów - a jedynie pośrednio dla nowych podmiotów na rynku - jednak nieoficjalnie przedstawiciele Urzędu przyznają, że z ich punktu widzenia idealnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, w której samorządy starałyby się o te częstotliwości wspólnie z operatorami lokalnymi na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego...

Więcej na temat w najbliższym wydaniu tygodnika Computerworld nr 34/2005

***

Zainteresowanych rozwojem rynku szerokopasmowego w Polsce i na świecie, przyszłością technologii dostępowych, jak i tym, czy Internet można regulować tak jak inne media elektroniczne, zapraszamy do udziału w organizowanym przez Computerworld II Forum na rzecz usług szerokopasmowych, które będzie miało miejsce w dniach 26-27 października 2005 r. w Hotelu Sheraton w Warszawie. Więcej informacji można znaleźć pod adresemhttp://broadband.computerworld.pl