Nowe przetargi na radiowy internet

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty jeszcze przed wyborami chce ogłosić 317 przetargów powiatowych na częstotliwości 3,6 -3,8 GHz, niezbędnych do budowy bezprzewodowych sieci dostępowych. Beneficjantami, organizowanych przez URTiP przetargów na tzw. powiatowe częstotliwości, staną się bezsprzecznie samorządy lokalne, o ile będą potrafiły współdziałać z biznesem na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.

W innym przypadku częstotliwości te kupią niechybnie najwięksi gracze rynkowi. Zainteresowanie przetargami wyraziły już - poprzez udział w ogłoszonych przez prezesa URTiP konsultacjach społecznych nad ich założeniami - m.in. Centertel, Polkomtel i Telekomunikacja Polska.

Przetargi Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty są bowiem wyścigiem o unikalne dobro naturalne, jakie stanowią wolne częstotliwości radiowe - w tym konkretnym przypadku doskonale nadające się do budowy szerokopasmowych sieci dostępowych w technologii WiMAX, która dopiero wchodzi na rynek. Z punktu widzenia samorządu lokalnego są ostatnią szansą na pobudzenie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej i zapobieżenie wykluczeniu cyfrowemu (Digital Divide).

URTiP nie wskazał w warunkach przetargu wyraźnych preferencji dla samorządów - a jedynie pośrednio dla nowych podmiotów na rynku - jednak nieoficjalnie przedstawiciele Urzędu przyznają, że z ich punktu widzenia idealnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, w której samorządy starałyby się o te częstotliwości wspólnie z operatorami lokalnymi na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego...

Więcej na temat w najbliższym wydaniu tygodnika Computerworld nr 34/2005

***

Zainteresowanych rozwojem rynku szerokopasmowego w Polsce i na świecie, przyszłością technologii dostępowych, jak i tym, czy Internet można regulować tak jak inne media elektroniczne, zapraszamy do udziału w organizowanym przez Computerworld II Forum na rzecz usług szerokopasmowych, które będzie miało miejsce w dniach 26-27 października 2005 r. w Hotelu Sheraton w Warszawie. Więcej informacji można znaleźć pod adresemhttp://broadband.computerworld.pl