Nowe pomysły Mozilli na interfejs Firefoksa

Mozilla zapowiedziała odłożenie przebudowy interfejsu Firefoksa do czasu wydania wersji 4.0. W planach jest też wprowadzenie przycisku zastępującego menu znanego z Windows 7 i pakietu biurowego Office.

Autorzy Firefoksa przez cały czas zastanawiają się nad zmianami, które mogliby wprowadzić do interfejsu jego przyszłych wersji. Dowodem jest kolejna już propozycja roszad w interfejsie przeglądarki z logiem liska. Skupiają się on wokół wprowadzenia znanego z Windows 7 i Office'a, przycisku zastępującego menu. O planach zastosowania takiego rozwiązania poinformował Stephen Horlander, zajmujący się w Mozilli interfejsem Firefoksa.

We wpisie na blogu Horlander wyjaśnia wady i zalety zastosowania pojedynczego przycisku, który miałby zastąpić koncepcję dwóch przycisków, znaną z przeglądarki Chrome, a której wprowadzenie wcześniej rozważano w Mozilli. Horlander nie kryje, że nowa koncepcja jest analogiczna do pomysłu Microsoftu znanego chociażby z Windows 7.

Argumentami przemawiającymi za zastosowaniem nowego przycisku, który miałby się znajdować się w lewym górnym rogu okna przeglądarki, byłaby oszczędność miejsca i zgromadzenie wszystkich komend w jednym miejscu.

W wersji 4.0 Firefoksa użytkownicy mieliby możliwość umieszczania kart, w których przeglądają strony u góry okna przeglądarki. Na takie podejście zdecydował się Google w Chrome. Jednakże użytkownicy Firefoksa nie mogliby skorzystać ze znanej także z Chrome'a możliwości wyszukiwania wprost z pola adresowego.

Wcześniejsze plany Mozilli wprowadzania zmian w Firefoksie miały przebiegać w dwóch etapach. Pierwsze modyfikacje interfejsu przeglądarki miały pojawić się już w wersji 3.7, reszta w 4.0.

Pojawiła się koncepcja wprowadzenia rozwiązania przypominającego Wstążkę pakietu Office 2007 oraz paska kontekstowego eksploratora Windows 7. Ta propozycja została mocno skrytykowana przez użytkowników.

Późniejsze zapowiedzi mówiły o zastosowaniu bardziej neutralnej palety kolorów, ukryciu "Paska menu" oraz zredukowaniu menu do dwóch pozycji: "Strony" i "Narzędzi", podobnie jak ma to miejsce w Chromie.

Na blogu Horlandera można zobaczyć zrzuty ekranu ilustrujące nowy interfejs Firefoksa, tutaj zamieszczono porównanie wyglądu obecnej i nowej wersji przeglądarki Mozilli.