Nowe oblicze Deutsche Banku w Polsce

W drugiej połowie przyszłego roku w Polsce rozpocznie działalność pan-europejski bank detaliczny Deutsche Bank 24. Podstawą jego oferty będą usługi wykorzystujące nowe technologie.

Będzie on częścią niemieckiego giganta bankowego Deutsche Banku, największego na świecie banku pod względem wartości aktywów (w 1999 r. ich wartość wynosiła w przybliżeniu 842 mld dolarów). „Planujemy rozpoczęcie działalności DB 24 w Polsce w drugiej połowie 2001 roku. W Polsce centrum jego działalności będzie krakowski Bank Współpracy Regionalnej” oświadczył prezes DB 24 Herbert Walter.

Początkowo DB miał plany przejęcia BIG Banku Gdańskiego i zbudowania swojej sieci na bazie oddziałów Millennium. BWR obecnie obsługuje rachunki 70 tys. klientów indywidualnych oraz 13 tys. firm. Bank ma charakter regionalny, posiada 33 placówki w Małopolsce i na Śląsku. Firma jednak zamierza rozszerzyć swój zasięg na cały kraj oraz uruchomić usługi za pośrednictwem call-centers oraz Internetu. Bank przygotowuje już pracowników oraz systemy informatyczne do rozpoczęcia działalności DB 24 w Polsce. Prezes Walter nie wyklucza zmiany nazwy BWR na DB 24. „Nasza strategia i dążenie to DB 24 w Polsce.” – twierdzi.

Od września ubiegłego roku DB 24 prowadzi działalność w Niemczech, w pierwszym kwartale 2001 r. ma zamiar uruchomić sieć placówek w Belgii, Hiszpanii, Francji, Włoszech i Portugalii. Walter planuje, że w do końca przyszłego roku bank będzie obsługiwał 11,1 mln klientów w Europie, przez sieć ponad 2000 oddziałów, dziewięciu call-centers oraz przez Internet. Sieć będzie zatrudniać ok. 21.000 pracowników. DB 24 w tym roku uzyska 430 mln euro dochodu netto.

Do 2005 r. zakładany jest wzrost liczby klientów na rynku europejskim do 14 mln oraz uzyskanie rocznego dochodu brutto w wysokości 1 mld euro. DB 24 zamierza również stworzyć pierwsze pan-europejskie biuro maklerskie, działające w trybie on-line - Maxblue. W Polsce biuro będzie działało na bazie należącego do Deutsche Bank Polska Domu Maklerskiego ProCapital.