Nowa telewizja WP

Możliwość personalizacji, nowa domena i layout, zwiększona rozdzielczość ekranu wideo, a w planach model dzielenia się przychodami z reklam z autorami najpopularniejszych i najwyżej ocenianych produkcji wideo - to tylko niektóre cechy uruchomionej właśnie najnowszej odsłony WPtv, największej telewizji internetowej w Polsce.

Idea "liftingu" telewizji internetowej WP.tv (do niedawna jeszcze pod adresem www.wptv.wp.pl) sprowadza się zasadniczo do oparcia struktury serwisu na czterech odrębnych sekcjach: kanałach tematycznych, programach autorskich tworzonych przez redakcję WPtv, produkcjach pozyskanych od internautów oraz sekcji "na żywo" - uruchamianej na czas trwania wideoczatów lub emisji sygnału tradycyjnych telewizji strumieniujących w Sieci.

"Taka architektura serwisu stanowi syntezę obecnych trendów w światowych telewizjach internetowych, umożliwiając jednocześnie rozbudowę serwisu w dowolnym kierunku i bez względu na to, który z nich będzie w przyszłości wiodący" - mówi Łukasz Skalik, kierownik zespołu projektowego i jednocześnie szef redakcji WPtv.

"Przy projektowaniu nowej odsłony serwisu, kierowaliśmy się przede wszystkim założeniem, aby docelowo WPtv przyjęło postać platformy wideo agregującej kontent multimedialny dostępny w całym portalu. Dodatkowo, zastosowany w WPtv player multimedialny wyznaczył standard emisji materiałów wideo w obrębie wszystkich serwisów tematycznych Wirtualnej Polski" - mówi Stanisław Ulicki, Dyrektor Pionu Programowego w WP. - "Od teraz, każdy umieszczony w portalu klip wideo jest jednocześnie dostępny w ramach WPtv"

Telewizja która lubi zaskakiwać

"Oferowana przez nas telewizja WPtv staje się pomału wszechstronnym medium, które znacząco wybiega poza obecne standardy w Polsce." - mówi Grzegorz Tomasiak, Prezes Zarządu Wirtualnej Polski - "Naszym celem strategicznym jest utrzymanie pozycji lidera wśród internetowych platform oferujących legalny i darmowy kontent wideo w polskim Internecie. Chcemy być także pionierem w dziedzinie implementacji kontentu wideo generowanego nie tylko na potrzeby Sieci, ale dystrybuowanego również poza internetem."

Nowa telewizja WP

Aby nie mnożyć niepotrzebnie liczby kanałów tematycznych, każdy z dziesięciu dostępnych obecnie (m.in. Showbiznes, News, Sport, Film) - podzielony został na tzw. "subkanały tematyczne" umożliwiające użytkownikom efektywne wyszukiwanie najbardziej interesujących produkcji wideo.

Ważną zmianą jest też całkowite odejście od ramówki ustalanej dobowo, na rzecz playlisty ("Hity na Dziś") składanej przez redakcję z najświeższych oraz najciekawszych materiałów wideo dla danego obszaru tematycznego. "To, że mam w samochodzie radioodtwarzacz CD, nie oznacza, że będę cały czas słuchał przygotowanych przez siebie "składanek". Włączę też radio, bo lubię być zaskakiwany nowościami. Analogicznie jest z playlistami na kanałach WPtv. Wybiegamy krok dalej, bo dajemy naszym użytkownikom możliwość pominięcia lub dodania audycji do własnej playlisty" - wyjaśnia Łukasz Skalik, i dodaje - "W nowej WPtv użytkownicy mogą decydować, czy chcą oglądać telewizję poprzez kanały tematyczne czy poprzez konkretne audycje. Mają przy tym pełną dowolność wpływania na to, co i kiedy chcą zobaczyć." - mówi Łukasz Skalik.