Nowa nazwa dla Windows XP w Europie

Microsoft, pod presją Komisji Europejskiej, zgodził się na zmianę nazwy wersji systemu Windows XP okrojonego o aplikację Windows Media Player, przeznaczonej do dystrybucji w Europie.

Przedstawiciele koncernu zaproponowali dla 'okrojonego' systemu operacyjnego nazwę Windows XP Reduced Media Edition. Zdaniem Komisji Europejskiej wprowadzenie tej nazwy mogłoby wywrzeć negatywny wpływ na klientów i zniechęcać ich do zakupu Windows. W oświadczeniu Microsoftu czytamy, że koncern przyjął 'sugestię' Komisji Europejskiej. W przeciwnym wypadku, firmie groziłyby dodatkowe kary finansowe. Ich wysokość mogłaby sięgnąć nawet 5 mln USD dziennie (lub 5 % dziennego dochodu).

Jim Desler, rzecznik Microsoftu, poinformował, iż koncern w porozumieniu z Komisją Europejską prowadzi prace nad ustaleniem nowej nazwy dla systemu operacyjnego, która będzie w pełni odpowiadać zaleceniom Komisji.

Zgodnie z orzeczeniem sądu antymonopolowego z grudnia 2004 r., Microsoft został zobowiązany do usunięcia z systemu Windows XP aplikacji do odtwarzania multimediów. Zdaniem sądu, praktyka umieszczania Media Playera w systemie operacyjnym amerykańskiego giganta godziła w interesy konkurentów Microsoftu na rynku 'playerów' multimedialnych, takich jak RealNetworks czy Apple.