Nowa droga Optimusa

Andrzej Widerszpil, nowy prezes Optimusa, zadecyduje w ciągu 2 tygodni w którym kierunku powinna się rozwijać nowosądecka spółka. Możliwości są dwie - produkcja sprzętu elektronicznego, w tym komputerów lub integracja.

Andrzej Widerszpil, były prezes zarządu Compaq Computer został nowym szefem nowosądeckiego producenta komputerów. Objął także pakiet 5 proc. jego akcji. Zapłacił za nie ok. 3,5 mln zł. Docelowo chce być w posiadaniu 10 proc. jego kapitału akcyjnego i zostać tzw. inwestorem zarządzającym.

W ciągu dwóch tygodni Andrzej Widerszpil ma podjąć decyzję o kierunku rozwoju firmy. Spółka ma się skoncentrować albo na integracji, albo produkcji sprzętu elektronicznego, w tym komputerów. Być może będzie on montowany w Azji i sprzedawany jedynie z logo a. Nowy szef firmy nie wyklucza także kupna lub budowy nowej fabryki. Jeśli zdecyduje się na pójście w kierunku integracji zapowiada przejęcie 6-7 firm działających na tym rynku w Polsce, w tym kilku producentów oprogramowania. Fundusze na ten cel to ok. 20 mln zł.

Do lipca 2002 r. zostanie zaplanowany nowy budżet firmy. Do sierpnia br. określona jej nowa, bardziej przejrzysta struktura. "Nie ukrywam, że nie jestem zwolennikiem holdingów, w który został przekształcony Optimus. W zależności od tego jaki model obierzemy część spółek zależny zostanie sprzedana lub zlikwidowana" - mówi Andrzej Widerszpil, prezes Optimus SA.

Nowy szef Optimusa uważa, że już w IV kwartale 2002 r. firma będzie w stanie wypracować zysk operacyjny. Nie chce jednak mówić jeszcze czy niezbędne będą w tym celu dalsze redukcje zatrudnienia (w 2001 r. spadło ono o 27% z 605 do 444 osób). Jego zdaniem, istnieje jednak tzw. dellowski standard sprzedaży komputerów i innych urządzeń na rynek masowy. Koszty operacyjne nie mogą być wówczas większe niż 5% przychodów.