Nowa ERA Opery: idealne renderowanie stron

Firma Opera Software poinformowała, że uporała się z problemem prezentowania stron internetowych - zarówno na monitorach, jak i wydrukach. Zastosowanie nowej technologii o nazwie Extensible Rendering Architecture (ERA) sprawi, że nie trzeba będzie już przewijać stron w poziomie, a przy wydrukach strona nie będzie miała 'obciętych' brzegów.

ERA daje wyjątkowo ciekawy rezultat w połączeniu z funkcją Opery, umożliwiającą powiększanie strony (zoom). Użytkownik może dowolnie powiększać stronę i wciąż przeglądać jej zawartość, bez konieczności przewijania w poziomie.

Pierwotnie technologia renderowania stron internetowych na niestandardowych wyświetlaczach dotyczyła przenośnych urządzeń (Small /Medium Screen Rendering SSR/MSR) oraz odbiorników telewizyjnych (TVR). ERA łączy te wszystkie technologie, dzięki czemu można bezproblemowo wyświetlać strony niezależnie od wielkości ekranu. Działanie nowej technologii polega na dynamicznym skalowaniu strony - tak, by zmieściła się ona na dowolnej wielkości wydruku, okienku przeglądarki czy ekranie (od projektorów do telefonów komórkowych).

"Celem Opery jest umożliwienie użytkownikom korzystania z ich ulubionych stron internetowych na każdym urządzeniu. ERA oznacza, że użytkownicy mogą doświadczać takich samych wrażeń na każdym ekranie, niezależnie od szerokości strony, tabel czy ramek" - powiedział Jon S. von Tetzcher szef Opera Software - "Nielimitowana liczba zastosowań sprawia, że technologia ERA jest prawdziwym krokiem milowym w renderowaniu stron WWW".

Nowa funkcjonalność będzie dodana w kolejnej wersji Opery - o numerze 7.60. Ci, którzy chcą już dzisiaj sprawdzić, jak działa ERA, mogą pobrać testową wersję programu Opera 7.60 Technical Preview 3. Można ją znaleźć na forum Opery w dziale "Beta Testing".

Jak zapewniają przedstawiciele firmy, pełna wersja kolejnej edycji przeglądarki pojawi się w końcu tego roku.