Norwegia: Johansen znowu staje przed sądem

W sądzie po raz kolejny pojawi się Jon Johansen, zwany również „DVD Jonem”, który stworzył i rozpowszechnił program służący do usuwania zabezpieczeń z płyt DVD. Norwescy oskarżyciele zapowiadają, że tym razem uda im się skazać Johansena za naruszanie praw autorskich – podała agencja Reuters.

Przypomnijmy, że Norweg stanął już przed sądem za stworzenie programu DeCSS, usuwającego zabezpieczenia z płyt DVD. Amerykańskie wytwórnie filmowe wpłynęły na norweski wymiar sprawiedliwości, który przesłał pozew sądowy do Johansena. Sprawa się odbyła, a jej wynik okazał się korzystny na oskarżonego - norweska sędzina uznała, że używanie takiego oprogramowania jest legalne.

Z takim wyrokiem nie mógł pogodzić się przemysł filmowy. MPAA – stowarzyszenie chroniące prawa wytwórni złożyło oficjalne zażalenie do norweskiego wydziału przestępstw gospodarczych. Johansen w następnym tygodniu stanie po raz drugi przed norweskim sądem. Oskarżyciele zaznaczają, że zrobią wszystko, by tym razem Norweg odpowiedział za naruszenie praw autorskich.

Dodajmy, że w momencie, kiedy Johansen stworzył program DeCSS, miał 15 lat.