Nominowani do nagrody "internetowego łajdaka"

Brytyjskie stowarzyszenie Internet Services Providers' Association, zrzeszające dostawców usług internetowych w tym kraju, ogłosiło listę firm nominowanych w kolejnej edycji corocznego konkursu na największego "internetowego bohatera" i... "łajdaka". O drugie z wymienionych "wyróżnień" będą "ubiegać się" w tym roku: koncern fonograficzny Sony BMG, Komisja Europejska oraz Rosja.

Największym bohaterem Internetu zostanie ta firma, która zdaniem ISPA znacząco przyczyniła się w mijającym roku do rozwoju Sieci. Tytuł "internetowego łajdaka" (Internet Villain Award) przypadnie tej firmie, która zostanie uznana przez stowarzyszenie za głównego "hamulcowego". Wspomniane tytuły należą do specjalnych wyróżnień przyznawanych przez ISPA - oprócz nich stowarzyszenie przyznaje szereg standardowych nagród, w tym dla najlepszego dostawcy usług internetowych, dla najlepszej firmy hostingowej, itp.

Nietrudno domyślić się, że nominacja Sony BMG jest konsekwencją afery wokół używanego przez tę firmę (do czasu) systemu ochrony praw autorskich, który instalował w OS-ie użytkownika rootkita i narażał ogólne bezpieczeństwo systemu na szwank. Komisja Europejska, a konkretnie wchodząca w skład tego gremium pani komisarz Viviane Reding, otrzymały nominację za plany wzmocnienia regulacji prawnych dotyczących materiałów dystrybuowanych za pośrednictwem Internetu.

Rosja gości w gronie nominowanych wskutek nieefektywnych działań na rzecz usuwania z Sieci stron zawierających treście nielegalne bądź niedozwolone.

Przyznanie nagród ISPA, w tym tytułów największego bohatera i łajdaka Internetu, odbędzie się na początku przyszłego roku, choć w przypadku tej ostatniej kategorii można domyślać się, że ceremonia będzie mieć raczej charakter zaoczny...

Nagrody ISPA zostaną w tym roku przyznane już po raz ósmy. W minionych latach wśród nominowanych do nagrody Internet Villain Award była m.in. organizacja zbiorowej ochrony praw autorskich RIAA.

Więcej informacji: ISPA Awards