Nominet sprecyzuje czego nie wolno

Brytyjski rejestr nazw domen Nominet ma zamiar zrewidować swoje zasady dotyczące zawieszania domen. Zostało to zasugerowane przez Brytyjską Agencję ds. Zorganizowanej Przestępczości.

Agencja wyraziła przekonanie, że Nominet nie posiada jasnych przepisów zabraniających używania domen do działalności przestępczej.

Nominet nadzoruje m.in. domeny ".co.uk" i ".uk". W celu przeanalizowania swoich przepisów i wypracowania bardziej jednoznacznych ma zamiar zorganizować w najbliższych tygodniach spotkanie z zainteresowanymi stronami. Zaproszeni będą przedstawiciele policji, rządu oraz biznesu.

Organy policji chcą, by Nominet szybko reagował na żądania zawieszania domen. Już wcześniej rejestr dokonywał takich zawieszeń na formalne żądania Agencja ds. Zorganizowanej Przestępczości oraz Centralnej Jednostki Policji do walki z e-Przestępczością. Nowe przepisy mają usprawnić i sformalizować takie działania.

Osobom prowadzącym nielegalną działalność w internecie można odcinać do niego dostęp lub blokować domeny. Nadal mogą oni znaleźć innego dostawcę internetu i nieustannie zmieniać blokowane domeny na nowe, ale w ten sposób można odstraszych choć niektórych e-przestępców.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nigdy nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wszystkie internetowe przestępstwa, ale możemy próbować się przed nimi bronić. Ludzie zawsze znajdą sposoby i środki, ale to nie musi znaczyć, że włąściwym jest po prostu to ignorować - powiedziała Dyrektor Operacyjny Nominetu Ellie Bradley.