Nokia wprowadzi usługi bankowe przez komórkę

Firma zaprezentowała mobilną usługę finansową Nokia Money. Mo ona umożliwić konsumentom m.in. robienie przelewów i opłacanie rachunków.

Nokia chce wykorzystać potencjał rosnącej liczy użytkowników telefonów komórkowych na świecie, z których jedynie jedna czwarta posiada rachunki bankowe. Nokia Money ma umożliwić abonentom wysyłanie pieniędzy innym osobom przy użyciu ich numerów telefonów, płacenie za towary i usługi, opłacanie rachunków i doładowywanie kont kart SIM w systemie prepaid.

Usługa będzie oparta na platformie mobilnych płatności Obopay z dodatkiem specjalnych, nowo opracowanych elementów mobilnych. W zamierzeniu firmy Nokia usługa ta ma być otwarta i umożliwiać współpracę z innymi usługami płatniczymi.

Nokia zamierza stworzyć sieć punktów Nokia Money, w których można będzie ulokować środki lub je wypłacić. Zaprezentowana usługa ma być stopniowo wdrażana na wybranych rynkach od początku roku 2010. Więcej szczegółów ma być znanych po konferencji Nokia World, która odbędzie się w przyszłym tygodniu (2-3 września) w Stuttgarcie.

Więcej o płatnościach moblinych:

Lubimy m-płatności

Sybase kupuję dostawcę rozwiązań "płatności mobilnych"

Klienci Citibanku będą płacić komórką

Aktualizacja: 27 sierpnia 2009 11:42

Usługa Nokia Money ma być z założenia tak prosta i wygodna, jak nawiązywanie połączeń głosowych, czy wysyłanie wiadomości SMS. Według danych firmy, na świecie jest już 4 mld użytkowników telefonów komórkowych, a tylko 1,6 mld osób ma rachunki bankowe. "Naszym zdaniem mobilne usługi finansowe stwarzają możliwości rynkowe o długoterminowym potencjale wzrostowym. W wielu krajach posiadanie telefonów komórkowych jest znacznie bardziej powszechne niż posiadanie rachunków bankowych, co zdaje się wskazywać, że istnieje duża grupa użytkowników telefonów komórkowych, która ma bardzo ograniczony dostęp do podstawowych usług finansowych bądź nie ma go wcale. Popyt na usługi finansowe stanowi dobrą okazję do połączenia urządzeń mobilnych z prostymi, lecz skutecznymi usługami finansowymi, takimi jak Nokia Money" - mówi Mary McDowell, EVP i Chief Development Officer, Nokia.

Zdaniem przedstawicieli Nokii, konsumenci z obszarów wiejskich skorzystają szczególnie z możliwości dokonywania przelewów, a użytkownicy w miastach, którzy przywykli do usług online, mogą opłacać rachunki, kupować bilety na pociąg czy do kina bądź doładowywać konto karty — wszystko to przy użyciu telefonów komórkowych.

Usługa Nokia Money ma być dostępna za pośrednictwem sieci różnych operatorów i niemal we wszystkich typach telefonów komórkowych. Usługa będzie świadczona we współpracy z firmą Obopay, którego Nokia w ostatnich miesiącach została udziałowcem. W zamierzeniu firmy Nokia Money ma być otwarta i umożliwiać współpracę z innymi usługami płatniczymi.