Nokia podnosi prognozę na III kw., kupuje narzędzia od Metrowerks

Fiński producent podnosi prognozę na III kw. 2004 r. Przychody firmy sięgną 6,8-6,9 mld euro. Ponadto spółka przejęłą od Metrowerks rodzinę narzędzi programistycznych CodeWarrior do rozwoju aplikacji na platformę Symbian.

Wcześniejsza kwietniowa prognoza Nokii zakładała spadek sprzedaży. Teraz przedstawiciele koncernu, powołując się dużo lepsze wyniki, wprawili inwestorów w lepsze nastroje. Sółka podała we środę, że odzyskuje rynkowe udziały. Końcowy rezultat w tym roku będzię co prawda najniższy od 5 lat - ale strategia obniżania cen aparatów przynosi firmie efekty. W minionym kwartale udział Nokii, według Gartnera, sięgał 29,7 proc., zaś rok wcześniej 35,6 proc. Fiński producent odnotował natomiast wzrost wobec I kw. 2004 r., kiedy osiągnął 28,9 proc.

Metrowerks należy do Freescale Semiconductor, spółki niegdyś wchodzącej w skład amerykańskiej Motoroli. Transkacja zostanie zamknięta w IV kw. 2004 r. Nokia uruchomi własne laboratorium w Austin, w którym pracować będzie 24 programistów Metrowerks. Szczegółów finansowych nie ujawniono. Transakcja oznacza, że Nokia umacnia pozycję w segmencie, konkurencynego wobec Linuksa i Windows, środowiska do telefonów komórkowych klasy smartphone.

Jak informowaliśmy wcześniej, Nokii nie udała się próba przejęcia kontroli nad Symbianem. Pozostali udziałowcy projektu m.in. Ericsson, Sony Ericsson, Samsung, Siemens skorzystali z prawa powiększenia swoich udziałów w związku ze sprzedażą, przez Psiona 31,1-proc. pakietu. Gdyby Nokia w pojedynkę objęła ten pakiet, osiągnęłaby 63,3 proc. udziałów w Symbianie.