Nokia optymistycznie

Prezes Nokii podsumowując wyniki spółki za II kwartał stwierdził, że dostrzega oznaki końca recesji w tym segmencie rynku. Firma zapowiada poprawę sprzedaży, w tym produktów z wyższej półki. Jest to m.in. uzależnione od zakładanego, 50-proc. wskaźnika wymiany przez użytkowników telefonii komórkowej swoich obecnych aparatów na nowsze modele.

Prezes Jorma Ollila zapowiada koniec recesji na rynku telefonów komórkowych. Według szacunków Nokii, rynek wzrósł w II kwartale br. o 4%, albo o 93 mln sprzedanych aparatów w porównaniu z tym samym okresem w roku ub. - po raz pierwszy od roku. W II kw. br. Nokia odnotowała 9-proc. wzrost zysku netto, który wyniósł 826 mln USD. Przychody ze sprzedaży spadły w tym okresie o 5,6% i wyniosły 6,9 bln USD. Zysk operacyjny firmy wzrósł o 10,8%, do 1,25 mld USD. Firma odnotowała 5,2 mld USD ze sprzedaży telefonów komórkowych, 1% więcej niż przed rokiem. Udział firmy w światowym rynku aparatów komórkowych wzrósł w tym okresie o 2%, do 38%.

W dalszym ciągu spadała natomiast średnia wartość sprzedanego telefonu Nokii – klienci wybierają tańsze modele. Nokia podtrzymała jednak zapowiedź wprowadzenia w br. na rynek łącznie 30 nowych modeli telefonów. 11 modeli będzie wyposażonych w technologię Java, 6 będzie obsługiwało technologię xHTML, 10 ma posiadać kolorowe wyświetlacze, a 13 obsługiwać standard GPRS. W związku z ich wprowadzeniem Nokia liczy na znaczące podniesienie średniej ceny sprzedanego urządzenia. Pierwszym modelem z wyższej półki jest wyposażony w kamerę

7650 MMS. Prezes Nokii powiedział jednocześnie, że firma zakłada sięgający nawet 50% wskaźnik wymiany aparatów przez użytkowników sieci komórkowych. Jego zdaniem mógł by być on nawet wyższy, gdyby odpowiednio aktywnie działali operatorzy komórkowi. Według własnych prognoz, Nokia ma zwiększyć przychody w II kwartale o 2,8%, a w całej drugiej połowie roku o 3% do 10%. Zysk netto ma się utrzymać na obecnym poziomie.

W zakończonym okresie księgowym, firma była zmuszona do renegocjacji wartej 747 mln USD umowy pożyczkowej z niemieckim operatorem Mobilcom. Spowoduje to konieczność utworzenia w wynikach za III kwartał rezerwy, jednak nie podano jeszcze jej wielkości.

Ponownie słabo zaprezentował się dział produkcji infrastruktury telekomunikacyjnej w Nokii nadal prezentuje się słabo. Sprzedaż spadła o 22,2%, do 1,4 mld USD i nie jest spodziewana znacząca poprawa. Sprzedaż ma nieznacznie wzrosnąć w drugiej połowie roku, jednak za cały 2002 rok wynik będzie gorszy o 10%. Do jednej czwartej wzrosnąć ma w sprzedaży tego segmentu Nokii udział sprzętu WCDMA.