Nokia na plusie

Jak poinformował zarząd fińskiej spółki Nokia, jej zysk netto wzrósł w trzecim kwartale tego roku ponad trzykrotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spółka zanotowała wzrost zysku do 610 mln EUR. Dla porównania, przed rokiem Nokia zarobiła 186 mln EUR.

Zysk netto wzrósł w 3Q do 610 mln EUR (596 mln USD), czyli 13 eurocentów na akcję, ze 186 mln euro (4 eurocenty na akcję). Analitycy spodziewali się mniejszego wzrostu zysku netto w trzecim kwartale. Oceniali że wyniesie on "tylko" 565 mln EUR.

Po raz pierwszy w ciągu ostatnich 15 miesięcy, w trzecim kwartale zanotowano też wzrost obrotów spółki. Wzrosły one o 2% z 7,050 mld EUR do 7,224 mld. Jak oceniają specjaliści, obroty firmy mogą jeszcze wzrosnąć, gdyż zgodnie z przewidywaniami, sprzedaż telefonów komórkowych na świecie wyniesie w tym roku 400 mln sztuk.

Osiągnięcie lepszych wyników finansowych tłumaczy się znacznym wzrostem popytu na telefony komórkowe kolorowymi wyświetlaczami produkowane przez fiński koncern. Jak twierdzi Oliipekka Elovainio z Nordea Securities, oferta Nokii jest znacznie lepsza niż jej konkurentów.