Nokia i Fujitsu łączą siły

Aby pomóc przedsiębiorstwom w wykorzystaniu bezprzewodowych usług, fiński producent telefonów komórkowych Nokia łączy swe siły w partnerskim związku z japońskim Fujitsu.

Zgodnie z zawartą między firmami umową, Nokia zamierza dostarczyć kilku rozwiązań bazujących na systemie operacyjnym , natomiast Fujitsu będzie oferowało usługi integracji systemów, konsultingowe oraz zarządzania.

Związek Nokii z Fujitsu nastąpił po kilku wcześniejszych, podobnych umowach z korporacjami IBM oraz Oracle.

Podczas tegorocznego światowego kongresu telefonii komórkowej w Cannes Oracle i Nokia ogłosiły wspólną inicjatywę, której celem jest stworzenie przez Oracle aplikacji dla telefonów fińskiego producenta. Z kolei umowa z IBM zakłada, że urządzenia Nokii będą działały z IBM-owskim WebSphere i w nowym środowisku Wireless Enterprise Delivery Environment.

"Umowy z IBM i Oracle są raczej skupione na zagwarantowaniu dostępu do aplikacji przeznaczonych na urządzenia mobilne, podczas gdy umowa z Fujitsu ma bardziej ogólny charakter" skomentował przedstawiciel Nokii Damian Stathonikos. "Fujitsu nie łączy swoich usług z żadną, konkretną aplikacją ani platformą."

Wszystkie trzy umowy są, zdaniem Stathonikosa, częścią strategii Nokii zakładającej pomoc przedsiębiorstwom w poszerzeniu mobilności ich pracowników, mogących korzystać z poczty elektronicznej, kalendarza czy baz danych przez urządzenie bezprzewodowe.