Nokia Siemens kupuje oddział Motoroli produkujący rozwiązania sieciowe

Motorola zdecydowała się sprzedać firmie Nokia Siemens Networks oddział zajmujący się projektowaniem i produkcją sieci bezprzewodowych. Transakcja opiewa na kwotę 1,2 mld USD. Szacuje się, że dzięki przejęciu tego oddziału Nokia Siemens zyska na początku co najmniej 50 nowych klientów.

Motorola zamierza dalej sprzedawać produkowane przez siebie telefony komórkowe i urządzenia set-to-box. Nokia Siemens przejmie od Motoroli wszystkie opracowane przez nią bezprzewodowe technologie stosowane w telekomunikacji, w tym GSM (Global System for Mobile Communications), CDMA (Code-Division Multiple Access), WCDMA (Wideband Code-Division Multiple Access), WiMax i LTE (Long-Term Evolution).

Motorola była jedną z nielicznych firm działających w tym sektorze, która produkowała zarówno telefony bezprzewodowe, jak i urządzenia używane do budowania całych bezprzewodowych infrastruktur sieciowych obsługujących firmy telekomunikacyjne. Większość czołowych producentów rozwiązań bezprzewodowych koncentruje się bowiem obecnie wyłącznie albo na jednym, albo na drugim temacie. I tak np. Ericsson utworzył z firmą Sony spółkę joint venture (która produkuje bezprzewodowe telefony), a Alcatel sprzedał oddział produkujący takie telefony (chociaż dalej sprzedaje je we Francji pod swoim znakiem firmowym).