Nokia Siemens Networks przejmie część Nortela za 650 mln USD

Nortel, niegdyś największa w Ameryce Północnej spółka telekomunikacyjna, sprzeda większość swojego biznesu komórkowego.

Już w kwietniu Wall Street Journal informował, że przejęciem znacznej części Nortel Networks zainteresowane są m.in. Nokia Siemens Networks, Avaya i Siemens Enterprise Communications.

Nortel jest w upadłości od stycznia tego roku. To jednak wciąż drugi na świecie dostawca technologii CDMA. Dzięki znalezieniu nowego właściciela dla tej części biznesu Nortela pracę zachowa ok. 2500 pracowników firmy. Kandyjska spółka poinformowała, że rozmawia z innymi firmami o sprzedaży pozostałych aktywów.

W marcu br. firma zdecydowała o wycofaniu się z rynku Carrier Ethernet. Poinformowano wówczas, że firma rezygnuje z rozwoju rozwiązań działu Metro Ethernet Networks produkującego urządzenia CESR (routery i przełączniki Carrier Ethernet). Firma chce skoncentrować się wyłącznie na optycznych platformach transmitowania pakietów. Rozwiązano także umowę o współpracy z Alvarion nad mobliną wersją technologii WiMAX.

Przypomnijmy, Nokia Siemens Networks powstała 1 kwietnia 2007 r. Utworzona została ona w wyniku połączenia się działów sieciowych Nokii i koncernu Siemens rok wcześniej. Tymczasem Nokia Siemens Networks zamierza do 2010 r. zwiększyć o 200-400 osób zatrudnienie we wrocławskim centrum R&D. Być może tamtejsi programiści będą też współtworzyć rozwiązania dawnego Nortela?