Nokia: 0,5 mld euro straty w III kwartale

W trzecim kwartale br. obroty fińskiego koncernu spadły o 20 proc. w skali roku i wyniosły ok. 9,8 mld euro. Fiński koncern zamknął trzeci kwartał br. stratą w wysokości 559 mln euro.

Według przedstawicieli koncernu Nokia ujemny wynik finansowy jest związany przede wszystkim z działalnością zależnej spółki Nokia Siemens. Z opublikowanych informacji wynika, że w minionym kwartale spółka przyniosła prawie miliard euro straty. Dodatkowe, jednorazowe koszty związane z działalnością i trwającą restrukturyzacją firmy Nokia Siemens oszacowano na ok. 30 mln euro. Niezależnie od tego przedstawiciele koncernu zapewniają o zamiarze dalszego finansowania działalności spółki.

W minionym kwartale nabywców znalazło 108,5 mln terminali fińskiego producenta. Oznacza to spadek o ok. 8 proc. w skali roku, ale wzrost o 5 mln sztuk w porównaniu z drugim kwartałem 2009 roku. Od kwietnia do czerwca br. sprzedano 103,2 mln telefonów Nokii. Wynik ten był również wyższy od ilościowej sprzedaży w pierwszych trzech miesiącach br. "Dostrzegamy pewne oznaki ożywienia na rynku jednak niepewność na rynku konsumenckim jest nadal silnie odczuwalna" - uważa Olli-Pekka Kallasvuo, dyrektor generalny koncernu Nokia. Według niego ostatni kwartał 2009 roku przyniesie dalszy wzrost sprzedaży urządzeń mobilnych firmy Nokia - zarówno w ujęciu ilościowym, jak i finansowym. Obecnie udział fińskiego koncernu w rynku terminali GSM jest szacowany na ok. 38 proc. Średnia cena telefonu komórkowego z logo Nokii to 62 euro. Średnia marża handlowa Nokii na działalności w segmencie urządzeń mobilnych wyniosła 30,9 proc. wobec 34 proc. w drugim kwartale br.

Czytaj też:

IDC: sprzedaż telefonów spada, rośnie konkurencja cenowa

Nokia Siemens Networks prezentuje technologię LTE

Nortel sprzedaje dział rozwiązań GSM