Nihilistic agorophobia = aksamitna korba = Googlewhack!

Googlewhack to zabawa polegająca na znajdowaniu takich kombinacji słów, które po wpisaniu w wyszukiwarkę Google dadzą pojedynczy rekord w wynikach wyszukiwania. „Klasyczny” Googlewhack jest frazą złożoną z dwóch słów, która po wpisaniu do wyszukiwarki Google, da na niebieskiej belce wyników komunikat „Strony 1 - 1 z ok. 1”. Proste?

Legendarna baza Google zindeksowała ponad 3 miliardy witryn internetowych. Stale się też rozrasta, przejmując na przykład bazę Usenetu, zawierającą posty publikowane na grupach dyskusyjnych od 1995 roku. O tym jak radzą sobie z wyszukiwaniem igły w stogu siana Googlewhackerzy można się przekonać przeglądając ich osiągnięcia prezentowane m.in. na stronie pomysłodawcy zabawy, Gary’ego Stocka - www.unblinking.com. Gary Stock, już od dawna jest samozwańczym badaczem dziwnych obyczajów sieciowych. Jak obecnie sam skromnie stwierdza – „Ludzie od dawna bawili się w Googlewhack, nic o tym nie wiedząc. Wszystko co dałem – to nazwa zabawy.” Podobno znalazło się już grono osób, które chcą na tym pomyśle zarobić - Stock otrzymał propozycje komercjalizacji gry. Nieco spokojniej na całe zamieszanie reaguje samo Google. W uznaniu zasług na polu popularyzacji serwisu, przysłało Stockowi firmową podkoszulkę.

Wszelkie osiągnięcia są zresztą w nowej dziedzinie wyjątkowo ulotne. „W dniu, w którym stworzyłem słowo Googlewhack, także ono było Googlewhack” – wspomina Stock. Obecnie Google daje około 691 rezultatów wyszukiwania tego słowa. Aby więc należycie ocenić wartość swojego Googlewhack, trzeba przemnożyć wyniki dla osobnego wyszukiwania słów frazy. Autor tego tekstu po pewnym czasie znalazł swój pierwszy Googlewhack – „aksamitna korba”. Jest on wart 1250 razy 16900, czyli... Chyba nieźle jak na początek?