Nigdy więcej zepsutych linków

Grupa studentów, uczestniczących w letnich praktykach w IBM o nazwie "Extreme Blue", stworzyła prototypową aplikację pozwalającą na naprawianie zepsutych linków, poprzez monitorowanie zawartości stron, oraz odnajdywanie stron, które zmieniły adres.

Peridot jest w stanie odnaleźć linki do stron, które zostały usunięte, lub zawierają niewłaściwą treść. Dodatkowo potrafi on informować administratora o stopniu zmian dokonanych na podlinkowanej stronie. Jej zawartość jest identyfikowana na podstawie opracowanej przez zespół technologii, która pozwala stworzyć reprezentację opisywaną obrazowo jako "odcisk palca" dokumentu. Takie działanie pozwala firmom mieć pewność, że linki na ich stronie nie będą prowadzić do witryn, których zawartość mogłaby naruszyć ich dobre imię.

Choć istnieją już podobne rozwiązania, to mają one jedynie niewielką część funkcjonalności Peridot'a, gdyż ich działanie ogranicza się do informowania o zepsutych linkach. Program tworzy raport dostępny przez stronę WWW, a także może wysłać e-mail z informacją do administratora.

Jako prototyp Peridot radził sobie ze sprawdzaniem 100 tysięcy stron i jak dotąd nie zdarzyło mu się dokonać niewłaściwej zamiany. Jednak wciąż jego działanie wymaga optymalizacji.