Niezależni operatorzy versus TPSA - czy chora sytuacja się zmieni?

Wczoraj miało miejsce spotkanie koalicji niezależnych operatorów, którego celem było skłonienie TP S.A. do zmiany prowadzonej polityki. Operatorzy domagają się obniżenia cen za dostęp do sieci szkieletowej narodowego operatora i ustalenia jasnych reguł peeringu. W skład koalicji weszło 14 podmiotów. Czy w końcu najważniejsza batalia telekomunikacyjna dotychczas przypominająca walkę w wiatrakami przyniesie długo oczekiwane zmiany?

Przypomnijmy, że członkowie zawiązanej w marcu koalicji już od dłuższego czasu chcą wpłynąć na zmianę polityki narodowego operatora. Wciąż bezskutecznie. W maju wysłany został list otwarty do Marka Józefiaka, prezesa zarządu Telekomunikacji Polskiej. Koalicja zgłasza w nim kilka postulatów. Przede wszystkim liczy na zmianę cen za korzystanie z sieci szkieletowej dominującego operatora. Zdaniem niezależnych dostawców, TP S.A. wykorzystuje swoją pozycje i zawyża ceny usług. "Rynkowa cena dostępu do wszystkich zasobów światowego internetu wynosi 60-80 EUR za 1 Mbps miesięcznie" – wskazują przedstawiciele koalicji - "TP SA każe sobie płacić 400 EUR za 1 Mbps. Klienci końcowi TP (Neostrada, dial-up) korzystają w przeważającej części z zasobów ulokowanych w sieciach operatorów niezależnych. W konsekwencji kilkakrotnie więcej ruchu jest pobierane przez sieć TP SA z sieci operatorów niezależnych. Paradoksalnie jednak nie powoduje to obniżki opłat operatorów niezależnych na rzecz TP SA." TP S.A. twierdzi jednak, że jej ceny wcale nie są takie drogie...

To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Pod adresem TP S.A. padło wiele więcej zarzutów. Do tej pory nieuregulowana jest polityka wzajemnej wymiany ruchu. Zdaniem TP S.A. peering między niezależnymi operatorami a Telekomunikacją jest niemożliwy, bo "takie rozwiązanie ma zastosowanie jedynie w przypadku równorzędnych sieci." Tymczasem warto wspomnieć, że France Telecom – spółka-matka TPSA wypracowała zasady peeringu w swoim kraju.

Kolejną bolączką operatorów jest degradowanie przez TP S.A. jakości ruchu w przypadku przesyłania go od polskich operatorów poprzez tańsze łącza zagraniczne. "Oczekujemy równego traktowania podmiotów internetowych polskich i zagranicznych" - postulują operatorzy. (więcej na ten temat:http://www.internetstandard.pl/news/news.asp?id=63113 )

Czy uda im się wywalczyć kompromis z TP S.A.? Koalicjanci twierdzą, że jest to możliwe. I oby tak się stało.

W skład koalicji weszli:

Aster City Cable, Telefonia Dialog, Energis Polska, Pro Futuro, GTS Polska, Interia, NASK, Netia, O2.pl, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, SM-Media, Telbank, Tel-Energo, Internet Group