Niewidomi i Internet - oprogramowanie IBM

Animacje flashowe, zdjęcia, mutlimedia - to wszystko jest ważne na stronach www ale dla niewidomych i osób z dużą wadą wzroku istotne jest co innego.

Jak wygląda... czy też brzmi witryna web dla niewidomych jak Cheiko Asakawa, pracownika naukowego IBM w Tokyo? Używa ona programu czytającego obrazy. Obecnie system napotyka coraz więcej problemów, gdyż grafiki i menu nie posiadają odpowiednich znaczników tag by ułatwiać korzystanie.

W związku z tym Asakawa postanowiła to zmienić. W ten wtorek IBM uruchomił projekt mający wykorzystać potencjał i chęci użytkowników Internetu z całego świata aby ułatwić ludziom z wadami wzroku korzystanie z sieci.

Działa to w ten sposób: gdy Asakawa lub ktokolwiek inny korzystający z aplikacji trafi na witrynę i ma problem z jej dostępnością - przykładowo z witryną Białego Domu - mogą odnotować problemy z czytaniem nagłówków kolumn na stronie. Osoba wspierająca, korzystająca z wtyczki do Firefoxa może sprawdzić problem i wpisać te informacje do pliku z metadanymi. Następnym razem, gdy załadowana zostanie strona metadane te są także ładowane i uruchamiane są nowe tagi nawigacyjne.

Oprogramowanie pracuje nad rozwiązaniem problemu, który staje się coraz poważniejszy wraz z rozwojem stron www. IBM rozpoczął oferowanie wersji beta oprogramowania we wtorek jednak znajduje się ono na stronie wersji alpha. Patrząc w przyszłość Asakawa ma nadzieję, że projekt będzie się rozwijał by pomagać ludziom z ograniczeniami. Będą to osoby niewidome, głuche lub o słabym słuchu oraz te z problemami ruchowymi.

Więcej w materiale wideo.