Nieudany start serwisu MySpace Music

Niedawno uruchomiony serwis, MySpace Music, już wzbudza pierwsze kontrowersje. Kilka niezależnych wytwórni muzycznych narzeka, że brak stosownych uzgodnień spowodował wyrzucenie ze strony ich wykonawców.

Zadaniem nowej strony z muzyką jest oferowanie swoim klientom milionów piosenek zupełnie za darmo. Właściciele witryny nie dogadali się jednak z wytwórniami opiekującymi się wieloma znanymi artystami, takimi jak Franz Ferdinand, Tom Waits, Arctic Monkeys czy Bjork.

MySpace Music powstało dzięki umowie jaką spółka News Corp's MySpace zawarła z czterema wielkimi wytwórniami muzycznymi: Vivendi Universal Music Group, Sony BMG Music, Warner Music Group oraz EMI Music. Ponadto serwis pozyskał jeszcze dwóch partnerów biznesowych jakimi są Sony ATV oraz Orchard. Muzyka jest darmowa, więc wytwórnie będą miały swój udział w dochodach z reklam jakie osiągać będzie strona.

Niestety MySpace nie zdążyło dość do porozumienia z wieloma innymi wytwórniami muzycznymi. Spowodowało to wykluczenie artystów z nimi współpracujących ze strony. Wśród pominiętych zespołów znaleźli się, oprócz wspomnianych wcześniej, także The White Stripes, The Raconteurs, Basement Jaxx czy Bob Sinclar.

Obecnie trwają dodatkowe negocjacje. Na razie nie wiadomo kiedy w serwisie zobaczymy pozostałą część wykonawców.

Aktualizacja: 29 września 2008 15:05

Izabela Pasterz, przedstawiciel MySpace Polska:

"MySpace Music pozostaje otwarty na współpracę ze wszystkimi wytwórniami muzycznymi, także tymi mniejszymi. Dlatego też proponuje im równe zasady współpracy. Na dziś, MySpace Music dysponuje pewnym określonym katalogiem utworów, który wedle zamierzeń twórców będzie stale rozwijany. Fakt, że w katalogu nie znaleźli pewni artyści wydawani przez niezależne wytwórnie nie oznacza jednak, że zostali oni wykluczeni z MySpace. Ich profile nadal są ogólnodostępne na serwisie (każdy może posłuchać ich muzyki). Użytkownicy nie mogą jednak w ich przypadku korzystać z pełnej funkcjonalności jakie daje MySpace Music. Sytuacja ta ulegnie zmianie po sfinalizowaniu rozmów pomiędzy MySpace a potencjalnymi partnerami, co prawdopodobnie nastąpi w najbliższym czasie. Warto przy tym jeszcze raz podkreślić, że MySpace oferuje wszystkim wytwórniom równe zasady. Ponadto zdając sobie sprawę, że niezależni artyści stanowią w dużej mierze o sile MySpace, najnowsze przedsięwzięcie MySpace Music daje bezprecedensową szansę na czerpanie zysków zarówno niezależnym wytwórniom jak i artystom."