Nieśmiały profil mieszkańców sieci WWW

Masz swoją osobistą stronę internetową? To zapewne jesteś też nieśmiałym, wrażliwym na krytykę i cierpiącym z powodu niskiej samooceny mężczyzną - stwierdzili niemieccy psychologowie.

Do takich niewesołych wniosków odnośnie przeciętnej konstrukcji psychicznej właścicieli stron internetowych doszli psychologowie z Uniwersytetu Technicznwgo w Chemnitz (CUT), którzy przeprowadzili badania ponad 300 właścicieli witryn internetowych. Tylko 13% właścicieli prywatnych stron WWW to kobiety, za to 70% jest z wyższym lub średnim wykształceniem.

W tym obrazie cierpiącej braci internetowej jaki rysuje badanie da się oczywiście odnaleźć pewne pozytywne, ciepłe akcenty. Jak zaznaczają niemieccy psychologowie, badanie przekreśla złośliwe i wcale nierzadkie enuncjacje jakoby prywatne strony internetowe najczęściej miały być przejawem dziecinnego narcyzmu czy wręcz ekshibicjonizmu i nie przedstawiały większej wartości. Prywatne strony WWW to sposób na opanowanie nieśmiałości i próba odnalezienia przez osoby nieśmiałe własnej wartości - twierdzą niemieccy badacze. Na razie nie udało im się jeszcze określić, na ile skuteczną terapią jest tworzenie osobistych stron WWW. W każdym razie, jak stwierdzają badacze, największą troską właścicieli owych stron jest chęć zaprezentowania się możliwie najnaturalniej.