Nieskuteczna ochrona

W San Francisco ogłoszono wyniki badań i testów oprogramowania przeznaczonego do blokowania dostępu i filtrowania treści zawartych w zasobach Internetu.

Testy oprogramowania przeprowadziły wspólnie w amerykańskich szkołach dwie organizacje: The Electronic Frontier Foundation (EFF), Online Policy Group (OPG).

Ocenie poddano dwa najczęściej używane programy do filtrowania treści internetowych: N2H2's Bess oraz SurfControl. Oprogramowanie testowano wykorzystują blisko milion różnego rodzaju witryn internetowych.

Jak się okazało, w przypadku ustawienia niskiego poziomu ochrony, programy blokowaly dziesiątki tysięcy internetowych witryn w niewłaściwy sposób – blokowane były strony nieskategoryzowane jako zabronione, natomiast niejednokrotnie programy nie blokowały dostępu do stron skategoryzowanych jako "zabronione". Około połowa zablokowanych stron nie była "zabroniona".

W przypadkach, kiedy poziom ochrony był ustawiony jako niski, programy filtrujące blokowały podstęp do 0,5 – 5 % wyszukiwanych stron. Ustawienie wysokiego poziomu ochrony powodowało blokadę dostępu do około 70% witryn.