Nieprzemyślany zakup Red Hata?

W ubiegłym tygodniu Red Hat podpisał z AOL umowę zakupu rozwiązań opracowanych przez Netscape. Transakcja opiewa na ok. 25 mln USD. Konkurenci krytykują decyzje firmy. Jak RH tłumaczy swoją decyzję - cztery pytania do Matthew Szulika, szefa spółki.

Dlaczego Red Hat kupił Netscape Directory Server oraz Netscape Certificate Management System od Netscape, należącego do AOL?

Nieprzemyślany zakup Red Hata?
Rok temu, opracowaliśmy wytyczne rozwoju naszej linuksowej strategii. Przede wszystkim rozbudowa oferty ponad sam system operacyjny. Dołączylismy logical volume manager oraz cluster file system. Poza tym uznaliśmy, że ogromne znaczenie mają także directory services. Bardzo zależy nam, aby rozwiązania pozostały otwarte i nie skrępowane zależnością API czy protokołów od konkretnego dostawcy. Niedawne przejęcie wpisuje się w nasze dążenie do posiadania produktów otwartych i niezależnych od producentów.

Co Pan sądzie o krytycznych głosach dotyczących akwizycji podnoszonych głównie przez Sun Microsystems. Szef tej spółki określił przejęty przez was pakiet "antycznym oprogramowaniem".

Sun traci czas na gadanie, podczas gdy my sprzedajemy nasze produkty...

Red Hat zarabia

Red Hat w drugim kwartale 2005 r. obrachunkowego zanotował sprzedaż w wysokości 46,3 mln USD, co oznacza wzrost o 60 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do I kw. (41,8 mln USD) przychody RH wzrosły o 11 proc. Zysk netto producenta wyniósł w podsumowanym okresie 11,8 mln USD i był ponad dwukrotnie wyższy niż rok wczesniej. Prognozy są jeszcze wyższe.

Dlaczego Red Hat zdecydował się na zakup rozwiązań zamiast opracować je we własnym zakresie?

Technologia jest utrzymywana i rozwijana od 1998 roku przez wspaniałą grupę programistów. Połączenie wiedzy, która ją stworzyła oraz właściwy czas wprowadzenia na rynek, gwarantuje powodzenie. Moim zdaniem, społeczność użytkowników RH jak i całego open source powinna być przynajmniej zadowolona.

Nad jakimi kolejnym projektami zamierzacie pracować ?

Chcielibyśmy się skupić nad rozwojem iSCSI w dziedzinie pamięci masowej. Storage leży obecnie w centrum naszego zainteresowania, podobnie jak kwestia bezpieczeństwa.

Opracowanie: AM