Nieoceniony broadband

Internauci posiadający szerokopasmowe łącza są w stanie zapłacić więcej za korzystanie z Sieci, jeżeli dostawca internetowy zagwarantuje im wysoką jakość usług – wynika z badania przeprowadzonego na 6 tysiącach klientów Broadand4Britain.

Cztery piąte badanych zadeklarowało, że nie sprzeciwiłoby się podwyżce abonamentu za stałe łącze, gdyby dostawca wcześniej zapewnił o niezawodności i bezpieczeństwie oferowanych usług. Co więcej, ponad połowa posiadaczy szerokopasmowego dostępu do Sieci stwierdziła, że byłaby zainteresowana płaceniem dodatkowej kwoty za usługi typu premium.

Najważniejszą kwestią dla badanych był transfer danych. Duża część posiadaczy szerokopasmowego łącza korzysta z usług VoIP, wideokonferencji oraz gier sieciowych. Tym samym zależy im na tym, by nie było przestojów ani zakłóceń w komunikacji czy rozrywce.

Co ciekawe, aż 21% badanych zaznaczyło, że zapłaciłoby o jedną piątą więcej za abonament internetowy, gdyby dostawca jednocześnie umożliwił swoim klientom dostęp do dodatkowych, atrakcyjnych treści.

Osoby biorące udział w badaniu posiadały dostęp do Internetu typu ADSL lub oferowany przez telewizję kablową.

Przypomnijmy, że United Nations oszacowało ilość korzystających z szerokopasmowego łącza na 62 mln osób na całym świecie. Istnieje coraz większe zapotrzebowanie na takie usługi. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych w czerwcu 2004 roku połowa internautów ma korzystać w ten sposób z Sieci.

W Polsce obecnie jedynie 20% internautów ma szerokopasmowe łącze (z 6 mln korzystających z Sieci).