Niemieckie centrum wszechwiedzy

W Niemczech ruszył projekt stworzenia centrum informacji naukowej online. W portalu Vascoda.de dostępne mają być zasoby 37 czołowych niemieckich bibliotek, placówek naukowych oraz akademickich. W ten sposób użytkownicy za pomocą Internetu będą mogli uzyskać dostęp do literatury naukowej w ilości dotychczas niespotykanej w niemieckich zasobach sieciowych.

Wszystkie strony o tematyce naukowej zostaną zbadane pod kątem merytorycznym i zindeksowane. Dostęp do nich będzie możliwy przez jedno, centralne "wejście". Większość zasobów oferowana będzie bezpłatnie - zapłacić trzeba będzie tylko za korzystanie z komercyjnych baz danych oraz ogłoszeń wydawców.

Projekt realizowany jest z funduszy publicznych. Vascoda otrzymała aprobatę Federalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Niemieckiej Fundacji Naukowej. Dzięki ich wsparciu projekt ma szansę stać się wielką "Niemiecką Biblioteką Wirtualną". Już w tej chwili z przygotowywanym portalem współpracę podjęły 23 wirtualne biblioteki podzielone tematycznie. Do grona pomocników dołączają niemieckie serwisy informacyjne: EconDoc (zapewniający w projekcie informacje z dziedziny ekonomii), GetInfo (wspierający dział nauka i technologia), Infoconnex (związany z edukacją, naukami społecznymi i psychologią) oraz Electronic Journals Library.

Pierwsza wersja portalu zostanie pokazana podczas Międzynarodowej Konferencji Bibliotekoznawczej w Berlinie w dniach 1-9 sierpnia.

Więcej informacji:

http://www.vascoda.de