Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Niemiecki UMTS kosztuje już 43,72 miliarda dolarów

Niemiecka licytacja na telefonię komórkową trzeciej generacji w 162. rundzie osiągnęła zawrotną sumę 93,4 miliarda marek ( 43,72 miliardów dolarów). Obecnie trwa licytacja już nie o same licencje, ale o to, kto i jakie dostanie częstotliwości.

Obserwatorzy oczekiwali, że Grupa 3G, czyli konsorcjum reprezentujące hiszpańską Telefonikę i fińską Sonerę, zrezygnuje z walki, ale ku zaskoczeniu wszystkich, grupa nadal trzyma się mocno.

Analitycy twierdzą, że teoretycznie niemiecka licytacja mogłaby się już zakończyć, gdyby każdy z uczestników zgodził się jedynie na dwa pasma nadawania. Wystarczyłoby to absolutnie do zbudowania sieci trzeciej generacji, a także podłączenia Internetu do telefonów komórkowych. Aukcja miałaby szansę skończyć się już dzisiaj, bo T-mobile, ramię Deutsche Telekom i Vodafone Group Mannesmann zdecydowali się na dwa pasma nadawania. Tymczasem po przerwie na lunch przedstawiciele Vodafone zaskoczyli wszystkich, gdy znów podnieśli ofertę – walcząc o trzy zakresy nadawania.

Wiadomo już na pewno, że tych dwóch operatorów, którzy razem kontrolują 80 procent rynku telefonii komórkowej, nie zrezygnuje z trzech częstotliwości. Analitycy uważają nawet, że gdyby teraz któryś z rywali się wycofał z pojedynku, zostałoby to bardzo źle odebrane. Dwie częstotliwości obaj operatorzy mogli otrzymać dużo wcześniej i o wiele taniej.