Nielegalna muzyka w Windows Media Playerze?

Nasi niemieccy koledzy z magazynu PCWelt, informują o niezwykłym odkryciu w popularnym odtwarzaczu multimedialnym Windows Media Player. W plikach muzycznych, dostarczanych wraz z aplikacją znaleźli oni informacje o dość niepokojącej treści.

Wraz z odtwarzaczem Windows Media Player dostarczany jest pakiet demonstracyjnych plików dźwiękowych umieszczonych w katalogu:

"Windows\Help\Tours\WindowsMediaPlayer\Audio\Wav"

Gdy spróbujemy jeden z nich otworzyć w systemowym notatniku, na samym końcu pliku znajdziemy odniesienie do nazwy aplikacji, w której dany plik został utworzony, a także nazwę użytkownika, który program zarejestrował. Sęk jednak w tym, iż do obróbki wspomnianych utworów użyto programu SoundForge 4.5, zaś użytkownik, który figuruje na końcu każdego z plików to 'Deepz0ne' - jeden z założycieli grupy crackerów o nazwie "Radium".

Jak do tej pory nie jest jasne, w jaki sposób Microsoft zlecił przygotowanie plików demonstracyjnych, które zostały dołączone do Windows Media Playera. Ze strony koncernu nie doczekano się jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

Warto przypomnieć, iż nie jest to już pierwszy tego typu przypadek. Jakiś czas temu informowaliśmy o niedozwolonych symbolach nazistowskich, jakie znaleziono w zestawie czcionek "Bookshelf Symbol 7" dołączonym do ostatniej wersji pakietu biurowego 2003. Microsoft natychmiast naprawił to niedopatrzenie, oferując odpowiedni zestaw narzędzi, służących do pozbycia się 'niewygodnych' symboli z komputera użytkownika.