Niedługo .co zastąpi dotcom

Należąca do rządu Kolumbii domena .co staje się bardzo popularna. Od lipca, kiedy wystartowała sprzedaż adresów dla firm prywatnych, nazwę w tej domenie kupiono już blisko 600 tysięcy razy.

Po dziesięciu latach od przyznania Kolumbii domeny .co, rząd tego państwa zdecydował się na komercyjną sprzedaż adresów. "Trwało to tak długo, bo musieliśmy stworzyć odpowiednie prawa i regulamin zamówień" - powiedział Juan Diego Calle, dyrektor wykonawczy do spraw rejestracji domen .co.

Do tej pory, administracją domeny zajmował się Uniwersytet Andyjski w Bogocie. Teraz, domenę sprzedawać będzie firma .CO Internet, a kolumbijski rząd uzyska 25% zysków z rejestracji adresów.

Firma .CO Internet pisze na stronie o nowym rozdaniu w handlu domenami. Reklama na stronie głównej mówi nawet: "Witamy w erze domeny .co!".

Te słowa wydają się lekką przesadą, ale mogą okazać się prawdziwe. Już dziś, popularność kolumbijskiej domeny rośnie w szybkim tempie, a rejestrator spodziewa się nawet 5 milionów rejestracji w ciągu kilku najbliższych lat.

Przypomnijmy, że na rynku domen świetnie zarabia m.in. Tuvalu (domena .TV), o którym powiedzieć można, że ciekawe adresy WWW to poza piękną plażą największy skarb narodowy i Czarnogóra z interesującą domeną .ME.