Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Niebezpieczne dziennikarstwo internetowe

Z raportu Committee to Protect Journalists (CJP) wynika, że internetowe dziennikarstwo staje się coraz bardziej ryzykownym zajęciem. Liczba osób, które za publikacje w Sieci trafiła do więzienia, rośnie szybciej, niż liczba więzionych przedstawicieli innych mediów.

W dokumencie czytamy, że w bieżącym roku do więzień na całym świecie trafiło 134 dziennikarzy. Aż 49 z nich publikowało w Internecie. "E-dziennikarze" są więc drugą, po dziennikarzach prasy drukowanej, największą uwięzioną grupą.

Na czele krajów wysyłających dziennikarzy do więzienia znajdują się Chiny, Kuba, Erytrea i Etiopia. Dwóch dziennikarzy uwięziły jednak również Stany Zjednoczone. Pracujący dla Associated Press fotograf Bilal Hussein od ośmiu miesięcy przetrzymywany jest bez procesu w Iraku, a kamerzysta Al-Dżaziry Sami al-Haj został skazany na pięć lat więzienia i odsiaduje wyrok w Guantanamo.

Chińskie władze uwięziły 24 dziennikarzy, w większości oskarżonych o atakowanie państwa. Tylu samo przedstawicieli prasy odsiaduje wyroki na Kubie. Jeden z nich, pracownik niezależnej Havana Press, został skazany na 26 lat więzienia za działania przeciwko "niepodległości i integralności terytorialnej państwa". Galvan Gutierrez odsiaduje karę w więzieniu o zaostrzonym rygorze.