Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nie wszystko złoto, co Internet - czyli o tym, co słychać w Sieci

Od bogactwa witryn w Internecie aż głowa pęka. Niektóre z nich to śmietniki z przypadkowymi danymi, inne olśniewają fajerwerkami, jeszcze inne stawiają na przekazywanie praktycznych informacji w akceptowalnej szacie graficznej. Prawdziwą sztuką jest odnaleźć te, przy których warto zatrzymać się dłużej. Specjalnie dla was przygotowaliśmy zbiór serwisów, jakie warto poznać: Mango uczy angielskiego, Grazr pozwala na tworzenie widżetów umieszczanych na stronie z blogiem, a Plikojad ułatwia przesyłanie plików. Ale to nie wszystko!

Nie wszystko złoto, co Internet - czyli o tym, co słychać w Sieci
Mango to powstały ostatnio, bezpłatny serwis przeznaczony dla osób uczących się języków obcych - na razie w fazie beta. Co interesujące, wśród kilkunastu kursów językowych jest też English for Polish Speakers. Biorąc pod uwagę konstrukcję, można stwierdzić, że jest przeznaczony dla osób, które wprawdzie zetknęły się już z jakimś kursem książkowym, ale mają słabo ugruntowaną znajomość języka i chcą sobie przypomnieć podstawy.

Autorzy oparli serwis na technologii Macromedia Flash. Po zarejestrowaniu się w Mango można od razu przystąpić do nauki. Kurs dla Polaków widnieje pod niezbyt gramatycznie sformułowanym tytułem "Angielski dla Polski rozmówców" i jest to najprawdopodobniej amerykańska odmiana języka, o ile można się zorientować z wymowy lektorów. Naturalnie do pracy zaproszono profesjonalnych lektorów amerykańskich i polskich, co łatwo stwierdzić, słuchając nagrań.

Nie wszystko złoto, co Internet - czyli o tym, co słychać w Sieci

Interfejs kursów jest przejrzysty i wygodny, choć nawigacja jest w nim raczej uproszczona.

Każdy kurs zawiera 100 lekcji, a w każdej lekcji jest od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu slajdów zawierających rozmówki, zdania, słówka czy objaśnienia - w sumie jest to więc dość pokaźny zasób wiedzy.

Jest tam trochę problemów z polskimi literami, niekiedy można się natknąć na nieco chropawe polskie tłumaczenia (Co są wasze przewidywania sprzedaży dla Czerwca, Lipca i Sierpnia?), ale najważniejsze są oczywiście dobrej jakości nagrania.

Grazr

Grazr to bezpłatna usługa, która pozwala zarejestrować interesujące nas kanały informacyjne, np. czytane regularnie blogi, i utworzyć na ich podstawie widżet, który można z kolei umieścić w swoim własnym blogu lub na stronie internetowej.

Widżet, zależnie od opcji przyjętych w trakcie budowania zestawu kanałów, może wyświetlać kanały w postaci listy, rozwijanego szkicu lub też trzech paneli z tytułami blogów, tytułami wpisów i konkretnymi wpisami. Czytelnik może oczywiście sam wybierać sposób wyświetlania. W ten sposób w jednym interfejsie mamy dostęp do wszystkich interesujących nas kanałów i nie jest konieczne przechodzenie na inne strony.

Nie wszystko złoto, co Internet - czyli o tym, co słychać w Sieci

Widok zarejestrowanych w widżecie blogów, w trybie trzech paneli (three pane).

Widżet działa poprawnie w Internet Explorerze, Firefoksie (i przeglądarkach opartych na silniku Gecko) oraz Safari, natomiast z pewnymi błędami w Operze, gdzie w tytułach blogów nie są uwzględniane polskie litery.

Plikojad

Polska grupa HOMG udostępniła serwis o nazwie Plikojad, który służy do przesyłania innym osobom dużych plików, o rozmiarach do 100 MB - jest to tzw. usługa RapidShare. Nie jest konieczne zakładanie konta ani podawanie jakichkolwiek danych identyfikacyjnych - wystarczy wybrać plik z dysku i przesłać za pomocą prostego formularza.

Serwis wyświetla adres do pobrania pliku oraz adres, za pomocą którego można usunąć plik z serwera - trzeba je sobie oczywiście zapisać gdzieś na boku. Pliki są chronione przed nieuprawnionym dostępem, a po 10 dniach braku aktywności są automatycznie usuwane z serwera. Oczywiście twórcy serwisu nie biorą odpowiedzialności za pliki, których przesyłanie jest niezgodne z prawem.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.