Nie wszystko złoto, co Internet - czyli o tym, co słychać w Sieci

Od bogactwa witryn w Internecie aż głowa pęka. Niektóre z nich to śmietniki z przypadkowymi danymi, inne olśniewają fajerwerkami, jeszcze inne stawiają na przekazywanie praktycznych informacji w akceptowalnej szacie graficznej. Prawdziwą sztuką jest odnaleźć te, przy których warto zatrzymać się dłużej. Specjalnie dla was przygotowaliśmy zbiór serwisów, jakie warto poznać: Mango uczy angielskiego, Grazr pozwala na tworzenie widżetów umieszczanych na stronie z blogiem, a Plikojad ułatwia przesyłanie plików. Ale to nie wszystko!

Nie wszystko złoto, co Internet - czyli o tym, co słychać w Sieci
Mango to powstały ostatnio, bezpłatny serwis przeznaczony dla osób uczących się języków obcych - na razie w fazie beta. Co interesujące, wśród kilkunastu kursów językowych jest też English for Polish Speakers. Biorąc pod uwagę konstrukcję, można stwierdzić, że jest przeznaczony dla osób, które wprawdzie zetknęły się już z jakimś kursem książkowym, ale mają słabo ugruntowaną znajomość języka i chcą sobie przypomnieć podstawy.

Autorzy oparli serwis na technologii Macromedia Flash. Po zarejestrowaniu się w Mango można od razu przystąpić do nauki. Kurs dla Polaków widnieje pod niezbyt gramatycznie sformułowanym tytułem "Angielski dla Polski rozmówców" i jest to najprawdopodobniej amerykańska odmiana języka, o ile można się zorientować z wymowy lektorów. Naturalnie do pracy zaproszono profesjonalnych lektorów amerykańskich i polskich, co łatwo stwierdzić, słuchając nagrań.

Nie wszystko złoto, co Internet - czyli o tym, co słychać w Sieci

Interfejs kursów jest przejrzysty i wygodny, choć nawigacja jest w nim raczej uproszczona.

Każdy kurs zawiera 100 lekcji, a w każdej lekcji jest od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu slajdów zawierających rozmówki, zdania, słówka czy objaśnienia - w sumie jest to więc dość pokaźny zasób wiedzy.

Jest tam trochę problemów z polskimi literami, niekiedy można się natknąć na nieco chropawe polskie tłumaczenia (Co są wasze przewidywania sprzedaży dla Czerwca, Lipca i Sierpnia?), ale najważniejsze są oczywiście dobrej jakości nagrania.

Grazr

Grazr to bezpłatna usługa, która pozwala zarejestrować interesujące nas kanały informacyjne, np. czytane regularnie blogi, i utworzyć na ich podstawie widżet, który można z kolei umieścić w swoim własnym blogu lub na stronie internetowej.

Widżet, zależnie od opcji przyjętych w trakcie budowania zestawu kanałów, może wyświetlać kanały w postaci listy, rozwijanego szkicu lub też trzech paneli z tytułami blogów, tytułami wpisów i konkretnymi wpisami. Czytelnik może oczywiście sam wybierać sposób wyświetlania. W ten sposób w jednym interfejsie mamy dostęp do wszystkich interesujących nas kanałów i nie jest konieczne przechodzenie na inne strony.

Nie wszystko złoto, co Internet - czyli o tym, co słychać w Sieci

Widok zarejestrowanych w widżecie blogów, w trybie trzech paneli (three pane).

Widżet działa poprawnie w Internet Explorerze, Firefoksie (i przeglądarkach opartych na silniku Gecko) oraz Safari, natomiast z pewnymi błędami w Operze, gdzie w tytułach blogów nie są uwzględniane polskie litery.

Plikojad

Polska grupa HOMG udostępniła serwis o nazwie Plikojad, który służy do przesyłania innym osobom dużych plików, o rozmiarach do 100 MB - jest to tzw. usługa RapidShare. Nie jest konieczne zakładanie konta ani podawanie jakichkolwiek danych identyfikacyjnych - wystarczy wybrać plik z dysku i przesłać za pomocą prostego formularza.

Serwis wyświetla adres do pobrania pliku oraz adres, za pomocą którego można usunąć plik z serwera - trzeba je sobie oczywiście zapisać gdzieś na boku. Pliki są chronione przed nieuprawnionym dostępem, a po 10 dniach braku aktywności są automatycznie usuwane z serwera. Oczywiście twórcy serwisu nie biorą odpowiedzialności za pliki, których przesyłanie jest niezgodne z prawem.