Nie będzie przejęcia Sonery

Sonera zaprzecza doniesieniom Financial Timesa

Jak podaje agencja Reuters, Kja-Erik Relander, szef fińskiej grupy telekomunikacyjnej Sonera, zaprzeczył doniesieniom dziennika „Financial Times”, który poinformował, że największy operator telefonii stacjonarnej w Finlandii już prowadzi poważne rozmowy na temat fuzji z sześcioma zagranicznymi operatorami telekomunikacyjnymi.

Relander zapewnił, że Sonera, która - jak uważają analitycy - jest za mała, żeby samodzielnie przetrwać na szybko konsolidującym się rynku telekomunikacyjnym, sfinalizuje transakcję do końca roku. Niemniej szef Sonery twierdzi, że firma dopiero szuka odpowiedniego partnera. Zaprzeczył również pogłoskom, jakoby planowano podział grupy w celu sprzedaży lub fuzji pojedynczych działów.

Rząd fiński, który jest właścicielem 53 procent akcji Sonery, nie zamierza sprzedać całości udziałów, jak również nie uczestniczy w rozmowach. Relander powiedział, że rząd może zredukować swoje udziały w Sonerze - której wartość rynkowa wynosi 24, 84 miliarda dolarów - przez rozwodnienie udziałów. Gdyby doszło do fuzji, rząd przejmie udziały w drugiej firmie.