Nie będzie portalu Softbanku i Agory

Nie powstanie wspólny portal finansowy Softbanku i Agory.

Nie powstanie wspólny portal finansowy Softbanku i Agory.

Podpisaniu listu intencyjnego w sprawie wspólnego przedsięwzięcia na początku roku towarzyszyła deklaracja zainwestowania przez Softbank 100 milionów dolarów w projekty internetowe w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. Ostatecznie okazało się, że te dwie duże giełdowe spółki nie umiały dojść do porozumienia.

„Zamierzamy budować ten serwis we własnym zakresie. Współpraca z Softbankiem w sprawie tworzenia portalu finansowego została zakończona” – komentuje Dorota Nowak, specjalista PR Agory. Wygaśnięcie listu tłumaczyła odmiennymi poglądami na niektóre kwestie. Mniej więcej w podobny sposób tłumaczy wygaśnięcie listu Softbank. Oprócz serwisu finansowego Agora będzie teraz rozbudowywać swoją stronę www.gazeta.pl o kolejne wortale tematyczne (działają już np. turystyka, auto-moto i wiadomości lokalne). Dorota Nowak nie podała, czy i ewentualnie kiedy zostanie na stronie zainstalowana wyszukiwarka.

Również Softbank będzie tworzył portal finansowy samodzielnie (zajmuje się tym firma FinFin, adres w Internecie to www.finfin.com.pl). Tym samym dwaj rynkowi potentaci, do niedawna, wydawało się, sojusznicy, będą tworzyć konkurencyjne przedsięwzięcia.

O tym, że wspólne plany Agory i Softbanku mogą nie wypalić, było słychać od miesiąca. Ale obie strony do momentu wygaśnięcia listu intencyjnego konsekwentnie twierdziły, że prowadzą rozmowy. I de facto mogły mówić prawdę. „Wygaśnięcie listu nie oznacza, że nie będziemy współdziałać z Softbankiem w innych obszarach” - twierdzi Dorota Nowak. Softbank podtrzymuje tę wersję.

Trudno powiedzieć, jaka była przyczyna wygaśnięcia listu. Jedna z wersji mówi o tym, że Agora nie bardzo chciała dzielić się swoimi zasobami z Softbankiem. Prawdą jest, że jeśli Agora chce rozwijać własną stronę internetową, a Softbank własną i interesowała go tylko zawartość medialna, mógło to być powodem załamania się rozmów. Chyba że FinFin (domena www.finfin.com.pl należy do Softbanku) powstał już w momencie, kiedy było wiadomo, że rozmowy z Agorą zakończyły się fiaskiem. Tak czy owak, wspólnego portalu Softbanku i Agory nie będzie.

„Z punktu firm technologicznych współpraca ze spółkami medialnymi jest bardziej potrzebna, niż odwrotnie. Oferowana zawartość medialna dla przedsięwzięć internetowych jest o wiele bardziej atrakcyjna niż technologiczna” - twierdzi Marcin Sadlej, dyrektor departamentu analiz i doradztwa inwestycyjnego Pekao SA. Jego zdaniem, dla Agory taki partner byłby dobry rok temu. Teraz nie musi mieć firmy technologicznej jako akcjonariusza, może zapłacić za świadczone usługi lub wynająć doradcę do samodzielnej realizacji projektów. To też jest prawdopodobna przyczyna wygaśnięcia listu. Prawdę znają Aleksander Lesz i Wanda Rapaczyński.