Nexus One - pierwszy smartfon Google'a oficjalnie!

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami firma Google zaprezentowała oficjalnie swój pierwszy smartfon - Nexus One. Urządzenie wyposażone zostało m.in. w 3,7-calowy wyświetlacz AMOLED oraz 1-gigahercowy procesor.

Nexus One - pierwszy smartfon Google'a oficjalnie!
Nexus One
O telefonie Google mówiło się już od kilku lat. Ostatnio pojawiły się w Sieci informacje i zdjęcia potwierdzające jego istnienie. Udostępnili je pracownicy giganta, którzy otrzymali urządzenie do testowania.

Dzisiaj Google przeprowadziło specjalną konferencję, na której oficjalnie zaprezentowało swój pierwszy smartfon. Nosi on (zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami) oznaczenie Nexus One i jest już dostępny na rynku amerykańskim w ofercie T-Mobile (cena - 179 USD). Mieszkańcy wybranych krajów mogą go również kupić za 530 USD bez obciążenia umową wchodząc na uruchomioną w tym celu stronę internetową. Przedstawiciele Google poinformowali ponadto, że sprzęt pojawi się również (jeszcze w tym kwartale) w ofercie operatorów Vodafone i Verizon.

Nexus One - specyfikacja

Smartfon dysponuje 3,7-calowym dotykowym wyświetlaczem AMOLED (480 x 800 pikseli, kontrast - 100 000:1, czas reakcji matrycy - 1 milisekunda), mierzy 119 x 59,8 x 11,5 mm i waży 130 gramów (z baterią). Korzysta z 1-gigahercowego procesora Qualcomm QSD 8250 i 512 MB pamięci RAM oraz oferuje do dyspozycji użytkowników 512 MB pamięci flash, slot kart pamięci Micro SD (w zestawie dostajemy nośnik o pojemności 4 GB), moduły Wi-Fi (802.11b/g/n) i Bluetooth 2.1 + EDR, nawigację A-GPS i obsługę szybkich połączeń HSDPA do 7,2 Mb/s.

Sprzęt wyposażono ponadto w 5-megapikselowy aparat cyfrowy (z fleszem LED, autofokusem oraz możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 720 x 480 pikseli z prędkością 20 kl./sek.), czujniki bliskości i światła, cyfrowy kompas, akcelerometr oraz trzykolorowy (diody LED) trackball. Zasilanie zapewnia akumulator (można go ładować poprzez port USB lub za pomocą ładowarki sieciowej) pozwalający urządzeniu na 10 godzin rozmów w sieci 2G lub 7 godzin w sieci 3G (czas czuwania - 290 godzin (2G) i 250 godzin (3G)).

System operacyjny

Smartfon pracuje pod kontrolą sytemu Android 2.1 (Eclair). Pozwala on między innymi na korzystanie z pięciu paneli na ekranie domowym oraz nowego system wizualizacji fotografii (wykonany został we współpracy z firmą Cooliris). Oferuje ponadto system rozpoznawania mowy, co oznacza, że wypowiedziane przez użytkownika słowa mogą być automatycznie zamienione na wiadomość tekstową i wysłane np. na Twittera. Co ciekawe, może on również za pomocą głosu korzystać z Google Earth.

Zobacz wideoprezentację Nexusa:

Telefon produkowany jest przez firmę HTC. Jest to pierwszy przedstawiciel z serii urządzeń, które Google zamierza wprowadzić na rynek. Jego dokładną specyfikację można znaleźć pod tym adresem natomiast zdjęcia i filmy - tutaj.