Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Nexto.pl wprowadza alternatywę dla DRM

Netpress Digital, właściciel platformy z cyfrowymi książkami i prasą - Nexto.pl, nawiązał współpracę z Fraunhofer-Institut SIT. W ramach współpracy wszystkie książki audio dostępne w Nexto, zabezpieczone zostaną znakami wodnymi w technologii Fraunhofer-Institut SIT.

Niemiecka firma Fraunhofer-Institut SIT należy do wiodących ośrodków naukowo-badawczych na świecie w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i jest zarazem twórcą popularnego formatu mp3.

Już od października wszystkie książki audio dostępne w Nexto, zabezpieczone będą znakami wodnymi w technologii Fraunhofer-Institut SIT. Znakowanie wodne ma stanowić prostą i przyjazną alternatywę dla technologii DRM (digital rights management), stosowaną przez część sklepów, szczególnie tych sprzedających muzykę w formacie mp3. W przypadku rozwiązani DRM klienci bywają zmuszeni do korzystania ze specjalnego oprogramowania czy nierzadko drogich urządzeń do odtwarzania plików audio.

Rozwiązanie przyjęte na potrzeby sklepu Nexto.pl, wprowadzono w wyniku rozmów z kolejnymi wydawcami, dla których brak zabezpieczeń był do tej pory barierą powstrzymującą ich przed udostępnieniem swych książek audio w sieci. Główną przeszkodę stanowiły obawy związane z nielegalnym rozpowszechnianiem kopii. NetPress Digital, jako pierwsza firma w Polsce, gwarantuje wydawcom możliwość skutecznej identyfikacji nielegalnej dystrybucji plików z książkami audio w sieci.

"Jeszcze do końca roku firma planuje powiększyć swoją ofertę książek audio o kilkaset tytułów, nie tylko krajowych, ale również zagranicznych. Przy tak ambitnych planach dotyczących rozwoju oferty NetPress Digital musiał błyskawicznie odpowiedzieć na potrzeby wydawców. Chodziło o zagwarantowanie partnerom biznesowym skutecznej ochrony plików w formacie mp3", podało Nexto.pl.

Rozwiązanie Fraunhofer Insitut SIT zostało już zastosowane w Niemczech, gdzie sklepy internetowe takie jak Soforthoeren.de czy Libri.de oferują tysiące audiobooków opatrzonych znakami wodnymi w tej technologii. Zastosowanie tego rodzaju zabezpieczeń zaczyna się od wspomnianej sprzedaży plików cyfrowych w sklepach internetowych, przez rozdawnictwo przedpremierowych wydań multimedialnych w celach reklamowych, ochronę danych archiwalnych, produkcje filmowe, a kończy na znakowaniu opakowań w celu ochrony marek. Dla branży wydawniczej oferującej książki audio, rozwiązanie to otwiera nowe możliwości związane z obecnością tej oferty w Internecie.